MOBILISATIE 1939 18 rigeerd. Het ijltempo waarin de batterij werd klaargemaakt, vergde van de man schappen de grootst mogelijke inspanning. De circa 1,25 m lange granaat-patronen kal. 15 cm moesten over de duinen ge sjouwd worden. De schouders en de rug gen van de mannen waren geteisterd toen het karwei op tweede Paasdag was ge klaard. Intussen was na deze Paas-maatre- gelen al circa 100.000 man van de Krijgsmacht onder de wapenen. Dinsdag 1 1 april 1939 ging ook nog het telegram A uit. Evenals in september 1938 werd dit waarschuwings-telegram (voormobilisatie) niet meer gevolgd door het B-telegram. Dat wil niet zeggen dat het nu in Vlissingen rustig bleef. In mei 1939 kwam de winter- lichting 1939-11 vervroegd op. Omdat de Bomvrije Kazerne was aangewezen als mobilisatiecentrum en als depot, werd en kele dagen voor de opkomst van deze nieuwe lichting het zogenaamde "Oude Pesthuis" aan de Paardenmarkt gevorderd voor kazernering van deze recruten. De 71 man die toen opkwamen kregen de schrik van hun leven. Hun toekomstig on derkomen moesten ze de dag van opkomst zelf helpen schoonmaken. Onder leiding van de recruut Willem Schrijver uit Goes, die timmerman was, moest een aantal van hen de volgende dag aan de wanden bo ven de kribben bergplanken aanbrengen om de uitrusting te bewaren. Om nog eens wat namen te noemen, bij deze lichting zaten de volgende Vlissingers: Piet de Bruijne, N.P. au Bois, A. Dingemanse, J. Gazan, L.V. HenningJ. Roelse, P.G. Vader en C.L.J. van Vlaanderen. De Dienst Gemeentewerken van Vlissingen zond een ploeg straatmakers om bij het Oude Pesthuis een verharde appèlplaats aan te leggen. Verder kwam er over het open terrein langs het hofje aan de Koestraat een verbindingspad met het ter rein van de Bomvrije Kazerne. De Genie liet een houten administratie-barak bou wen. De bewoners van de hoek Boulevard de Ruyter en Coosje Buskenstraat kregen ineens achterburen. De oorlogsdreiging was intussen niet afge nomen en de spanning steeg toen de plan nen van Hitier, om Polen aan te vallen, ern stig genomen moesten worden. Donderdag 24 augustus 1939 in de na middag werd telegram B (voormobilisatie) verzonden. Ca. 50.000 groot verlofgan gers werden opgeroepen. 25 augustus, Hitiers plannen voor de inval in Polen wor den aanwijsbaar. 26 en 27 augustus, ner veus overleg tussen regering, legerleiding en Koningin Wilhelmina. Maandag 28 au gustus 1939, aan het einde van de mor gen, gaat het telegram C uit. Dit hield in ae algemene mobilisatie van de lichtingen 1924 t/m 1939. De meeste opgeroepe- nen reisden naar de diverse mobilisatie centra af. Voor de Kustartillerie in Zeeland was dat de Bomvrije Kazerne te Vlissingen. Het was een zomerse dag. Na aankomst en registratie moesten de opgeroepenen naar het domein van de fourier (de rustka mer), voor inspectie en aanvulling van de kleding en uitrusting. De rustkamer van de "Bomvrije" liep over de gehele bovenver dieping van hetz.g.n. bijgebouw, vlak on der het nagenoeg platte dak. In de loop van de dag werd het er verstikkend warm door de hoge temperatuur, de stroom man schappen en de zware kamferlucht. De ge mobiliseerde fourier Camper uit Middelburg, die onmiddellijk aan de slag moest, werd er op een gegeven moment onwel van en moest buiten het gebouw weer even op verhaal worden gebracht. Veel Zeeuwen en ook Vlissingers hadden hun oorlogsbestemming bij een der

Den Spiegel | 1989 | | pagina 17