uitgebreide maaltijd met een grote oranje sinaasappel als toetje. Dit alles veranderde van uiterlijk. Tot dan toe trok mijn vader op die dag zijn groot tenue aan met de pluim op de pet en andere bij het groot tenue passende toeters en bellen en vochten wij om de plaats aan zijn linker- en rechterzij de. Aangezien wij met zijn vieren waren, was het nodig in ieder geval een goede administratie bij te houden om na te gaan wie het vorig jaar naast hem hadden mo gen lopenl Maar Koninginnedag 1939 was anders: geen groot tenue, maar het gewone uniform waar mijn vader dagelijks in liep; geen gevecht om naast hem te mo gen lopen; geen parade bij het wacht schip maar een sobere, op een militaire optocht gelijkende manifestatie, die zich afspeelde op de Boulevard voor Britannia. En toen werd in september 1939 de mobi lisatie van het Nederlandse leger afgekondigd. Mijn moeder, die zich zor gen maakte over het lichamelijk welzijn van haar kinderen, begon met voorzichtig iets meer boodschappen te bestellen dan normaal het geval was. Die werden overi gens door mijn vader met bekwame spoed terugaediriaeerd naar de leverancier. Mijn moeder, als echtgenote van een officier, moest, naar zijn mening, in ieder geval het goede voorbeeld geven en niet op slag aan het hamsteren slaan. Omdat mijn ouders, evenals vele Nederlanders van hun leeftijd, deze mobili satie associeerden met die van 1914/1918 en men er dus van uitging, dat een volgende oorlog een gasoorlog zou worden, werden wij door mijn vader, samen met de tot zijn commando behoren de soldaten, opgeleid in het dragen en ge bruiken van het gasmasker. Bovendien werd voor het hele gezin zo'n apparaat aangekocht. Toen mijn moeder in 1964 overleed, vonden wij de, Gode zij lof, on gebruikte gasmaskers in een van de vele kisten, die zij in de oorlogsjaren van hot naar her had meegesleept. Er kwam ook beweging in het militaire le ven. Tot nu toe had aat vredig voortgekab beld: wat schietoefeningen op de Schelde, zo nu en dan eens een mars door de stad, wat exercities op de binnenplaats van de Bomvrije Kazerne en dat was het dan wel. Militaire parade bij het wachtschip Hr.Ms. Noord Brabant. Foto ca 1935; collectie Gemeentearchief Vlissingen

Den Spiegel | 1989 | | pagina 3