10 Op 29 november 1939 kwam koningin Wilhelmina de troepen inspecteren. In de Paul Krugerstraat, recht tegenover de school werd door haar een defilee afgeno men. Daar stond ze als een onverzettelijk stuk temidden van de mannen van de le gerleiding. Het was een regenachtige aag. De leerlingen van de R.H.B.S. wer den in slagorde achter het hek opgesteld. Regenjassen waren toegestaan, maar uit respect voor Hare Majesteit mocht de kraag niet opgeslagen worden, de grote mode in die tijd. Op een signaal van de directeur lieten wij een driewerf "Hoezee" horen, maar verder moesten we ons stil houden. Alles leek even krijgshaftig, maar zij moeten geweten hebben hoe bedroe vend de bewapening van ons leger was en er was geen geld en geen tijd meer om dat aan te vullen. Daarom besloten ver schillende bedrijven om zelf luchtdoelge schut aan te schaffen om hun installaties te gen luchtaanvallen te beschermen. In Vlissingen was dat niet nodig want een batterij zwaar luchtdoelgeschut uit Utrecht werd op het fort Linker Reduit opgesteld. Het meest onder de indruk waren wij van de moderne zoeklichten. Enorme schijn werpers probeerden in het donker een ge huurd vliegtuigje in hun stralenbundels te vangen. Wij snoven de prikkelende geur van de koolspitsen diep in onze neusgaten en mochten opblijven tot de oefening was afgelopen. Ons leger was een echt paardenleger, vandaar ook de rijen gevorderde paarden in de straten die de legerkarren, de keu kenwagens en de kanonnen moesten trek ken. Wij verzamelden foto's van onze nieuwe moderne gevechtsvliegtuigen maar helaas bleken we later in Nederland meer mooie kaarten dan vliegtuigen te hebben. Maar de propaganda bleef praten van: "Paraat, vastberaden, onverzettelijk" en bo venal van: "Houd er de moed maar in". Damescomitees begonnen wanten en bi vakmutsen te breien en zo leefde iedereen mee met de troepen te velde en hoopte dat dit keer ons kleine landje weer buiten schot zou blijven... H.M. Koningin Wilhelmina in gezel schap van de legerlei ding inspecteert de troepen in de Paul Krugerstraat. Foto29 nov. 1939, particuliere collectie.

Den Spiegel | 1989 | | pagina 9