VLISSINGEN ONDER DE WAPENEN 8 A.H. VAN DIIK Eind augustus wordt dat vijftig jaar gele den. Het voorspel van de Tweede Wereldoorlog, waarin het aangezicht van Vlissingen ernstig verminkt zou worden. In dat jaar is ook de geschiedenis van Vlissingen abrupt afgebroken; een breuk die in ons museum duidelijk is te herken nen. Soldaten, matrozen en mariniers kwam je in Vlissingen altijd al tegen. Dat was geen wonder met de Kustartillerie in de Bomvrije Kazerne en de Marine op het wachtschip de Noord-Brabant in de Binnenhaven. En bij het vliegveld keken we vanaf de Kanaaldijk naar de eerste stunten van de leerlingen van de militaire vliegschool. De Koninklijke Maatschappij De Schelde ont wierp een nieuw jachtvliegtuig en in het Droge Dokje werden sinds jaar en dag duikboten afgebouwd. Op deze manier was de krijgsmacht een deel van onze jon genswereld en tijdens de Mobilisatie kwam dat allemaal in beweging. Bij het station was het een drukte van jewelste van gepakte en gezakte kerels in een men gelmoes van allerlei uniformen. Daar stap te men over van de trein op de veerboot en de overkanters moesten hier op de trein. De marine liep naar het wachtschip en moest je naar de kazerne, dan zorgde het elektrische trammetje voor het vervoer naar de binnenstad. Het weerzien tussen kameraden, die elkaar al jaren niet meer hadden gezien, leidde tot stormachtige be groetingen. We woonden op Boulevard de Ruyter en keken aan de achterkant op de oude stad en op de Bomvrije Kazerne. Die was nu veel te klein ondanks de bouw van een nieuw legeringsgebouw aan de Weststraat bij de Marinierskazerne, aan de andere kant van het exercitieterrein. Zodoende werd het oude Pesthuis aan de Paardenmarkt bij de kazerne getrokken. De bouwval werd schoongemaakt, de rui ten hersteld en alle houtwerk kreeg een sausje, paars geloof ik. Er kwamen britsen en stro voor de soldaten om hun strozak- Soldaten met hun stro zakken op het plein voor de Bomvrije Kazerne. Foto ca 1939, particuliere col lectie.

Den Spiegel | 1989 | | pagina 7