12 De nieuwe machine-fabriek der Koninklijke Maatschappij "De Schelde" te Vlissingen, van binnen. heer Arie Smit, vergaderen, en waar een portret van den koninklijken bescherm heer hangt, nemen wij plaats en krijgen welwillend de gewenschte inlichtingen, vooral over de handen die den arbeid nier verrichten. Elke nijverheidsonderneming, en te meer naarmate zij uitgebreid is, wordt beheerscht door de geschiktheid der arbeiders, en menigeen was vroeger van oordeel, dat onze werklui voor den arbeid volstrekt niet deugden en veel te krachte loos waren. De heer Tideman, ook op dit gebied een onwraakbaar getuige, die acht- en-twintig jaren met ons volk gewerkt heeft, dacht er echter anders over. Hij geeft de zeer opmerkelijke verklaring, dat wij wèl geschikte menschen hebben, dat er ze ker eenige tijd noodig is om ze bij elkander te brengen en te oefenen ten einde voor concurreerende prijzen te kunnen werken, maar dat die tijdperken kort zijn, en dat ons werkvolk in geschiktheid om te leeren, in algemeene bevattelijkheid en in goeden wil, bij behoorlijke leiding ver boven het Engelsche staat. Physieke krachten komen zij te kort door minder goed voedsel (o! die jenever en die aardappelen!), maar min der dan vroeger werkt dit op den prijs der producten, omdat de werktuigen te hulp komen en het gemis aan kracht wordt op- ewogen, en meer dan opgewogen, door et lagere loon. Ik kreeg bij onze wandeling een gunstigen indruk van de meer dan zevenhonderd "Mannen van den arbeid, voor wier jonge kracht De stugge stof moet zwichten als voor toovermacht." Een trouwe, heldere blik en een vaardige hand kenmerkten menigeen, en vooral on der de aankomelingen zag men lieve flinke jongens, uit wie, ook door de verbeterde opleiding in goede scholen, mettertijd ze ker ontwikkelde en handige opzichters groeien zullen. Deze maatschappij begrijpt volkomen het

Den Spiegel | 1989 | | pagina 11