13 wenschelijke om den band tusschen werk gever en werkman zoo hecht mogelijk te maken, en gevoelt, dat het geheim om voortreffelijk werk te leveren minder schuilt in stoffelijke kracht dan in belang stelling, toewijding en eerlijke plichtsvervul ling. Een ziekenbeurs verzekert het loon bij ongesteldheid; ingeval van verwondin gen, die in weerwil van vele zorgen toch niet zelden voorkomen, is alles bij de hand om terstond hulp te verleenen. De heer Louman verhaalde mij opmerkelijke en treffende bijzonderheden van den indruk door ieder ongeval teweeggebracht, en van de onschatbare diensten, in dergelijke om standigheden door zelfbeheersching, tegen woordigheid van geest en bedaardheid be wezen. Hoe men gebrekkigen aan het werk houdt, en wat oefening vermag, zagen wij in keurig nette merkletters op allerlei voor werpen, geschilderd door een jongeling wiens vingers in een zaagmachine afgesne den waren. Gedachtig hoe de huiselijke haard eigenlijk den man vormt, heeft de maatschappij aan de andere zijde van Vlissingen een paar straten met nette arbeiderswoningen doen bouwen, die voor een betrekkelijk gerin gen prijs worden verhuurd. De goede geest die onder het werkvolk heerscht is zeker niet weinig aan al deze zorgen te danken. Wij verlaten thans de fabriek, maar zij ver laat ons niet, want nog lang blijven wij on der den machtigen invloed, teweeggebracht door de gedachte aan het uitgestrekte ar beidsveld, dat de maatschappij, vooral door de exploitatie der havenwerken, voor zich heeft. De jongstverloopen jaren heb ben bewezen, dat zij met geestkracht en moed de toekomst te gemoet durft gaan. Nog menigen leeuw zal zij op dien weg te genkomen, en niet minder struikelblokken zullen moeten worden opgeruimd, maar de maatschappij schijnt opgewassen tegen de zware taak die zij aanvaard heeft. Het Luctor et emergo, het eenvoudige maar zin rijke devies, welks behartiging het kleine Zeeland eene groote plaats bezorgde in de handelsgeschiedenis van onzen staat, blijve ook hare leus, en make haar tot een zegen voor Vlissingen en eene bron van welvaart voor het geheele vaderland Plattegrond van de marinewerf, behorend bij het erfpachtscontract tussen de Staat en Arie Smit.

Den Spiegel | 1989 | | pagina 12