31 MUSEUMNIEUWS LEIDEN, RIJKSMUSEUM VOOR OUDHEDEN ROTTERDAM, MUSEUM VOOR VOLKENKUNDE DORDRECHT, DORDRECHTS MUSEUM Onbetwist hoogtepunt van de expositie "Een verhaal voor het oprapen - Opgravingen te Deir Alia in de Jordaanvallei", die in het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden wordt gehou den, vormen de restanten van een tekst uit de achtse eeuw voor Christus. De tekst was met rode en zwarte inkt op een ge pleisterde muur van een huis geschreven en handelt over een visioen dat de bijbel se profeet Bileam een keer 's nachts had. De muurresten met de tekst werden in 1967 gevonden door een Arabische hel per van de Leidse archeoloog prof. H. Franken, die in 1960 het onderzoek op de ruineheuvel tellj Deir Alia begon. Met eindeloos geduld werden de duizenden brokstukken schoongemaakt en bij elkaar gepast. Daarna werden de fragmenten in kunstpleister vastgezet en overgebracht naar het Archeologisch Museum van de Jordaanse hoofdstad Amman. Het belang van de tekst, die nu voor het eerst buiten Jordanië wordt geexposeerd is tweeledig. Het is de langste tekst die uit de achtste eeuw is gevonden, waardoor zij veel informatie geeft over de taal en het schrift uit die periode. Bovendien blijkt eruit dat de profeet Bileam een belangrij ke rol speelde in het religieuze leven van die tijd. In de tekst beschrijft Bileam een bi/eenkomst van de goden, waarbij de hoofdgodin wordt gevraagd af te zien van haar voornemen om van de aard e een woestenij te maken. De exposite, die tot en met 7 januari 1990 duurt, laat zien hoe het archeolo gisch spitten en graven in Jordanië in zijn werk gaat. Aan de hand van een recon structie van een deel van de opgraving wordt zichtbaar gemaakt hoe de ruine heuvel laag voor laag wordt onderzocht. De authentieke voorwerpen zijn zo ge plaatst zoals de archeologen ze aantro f- fen. Ook wordt aandacht besteed aan la boratorium-onderzoek van de opgegraven voorwerpen. Als begeleiding bij de expositie is onder dezelfde titel een fraai geïllustreerde cata logus verschenen (f 24,50) Uit Nederlands particulier bezit werden meer dan 75 bronzen en koperen boed dha- en godenbeeldjes en zeker twintig thangka's of rolschilderingen uit Tibet bij eengebracht voor een bijzondere exposi tie van Tibetaanse religieuze kunst in het Museum voor Volkenkunde in Rotterdam. In de voor traditionele Aziatische kunst on gebruikelijke afbeeldingen van monniken, goeroes en andere historische figure n konden de bronsgieters afwijken van de vaste iconografische regels die golden voor de afbeelding van boeddha's en go den. De expositie biedt mogelijkheid tot vergelijking. De tentoonstelling "Goden en Goeroes" loopt t/m 27 november. Het Museum voor Volkenkunde, Willemskade 25 te Rotterdam is geopend di. t/m za. van 10.00 - 17.00 uur; zondags van 11.00- 17.00 uur. In het Dordrechts Museum wordt t/m 29 oktober 1989 de tentoonstelling "Een on sterfelijke zeeschilder" gehouden. Ongeveer 100 schilderijen en tekeningen geven een overzicht van het werk van de zeeschilder J.C. Schotel, die leefde van 1787 tot 1838. Deze talentvolle kunste naar, die zijn leermeester Schouman verre

Den Spiegel | 1989 | | pagina 30