MUSEUMBIBLIOTHEEK 32 MUSEUMBIBLIOTHEEK overtrof, wordt als de beste Nederlandse zeeschilder uit zijn tijd beschouwd. Behalve een uitstekend schilder was Schotel ook een groot kenner van de meest uiteenlopende scheepslypen; hij was zelf jarenlang in het bezit van een boeier en heeft vanuit dit vaartuig heel wat schetsen gemaakt. Tot zijn onderwer pen behoorden schepen in allerlei situ aties. Tijdens zijn leven was Schotel al een be roemdheid en verwierf internationale be kendheid. Het boek dat bij de expositie is verschenen bevat veel biografisch nieuws over Schotel, o.a. over zijn reizen langs de Westeuropese kusten, zijn schil dertechniek en zijn klantenkring. Het is voorzien van vele illustraties en in het mu seum te koop voor f 29,50. Het Dordrechts Museum, Museumstraat 40, is geopend di. t/m za. van 10.00 - 17.00 uur en op zondag van 13.00 - 17.00 uur. E. OOMENS-PALS De bodebus was in vroeger tijden een on derscheidingsteken, dat gedragen werd door boden in dienst van bestuurslichamen zoals de Kamers der Staten Generaal, de Provinciale Staten, Gemeentebesturen, Hoogheemraadschappen, Waterschap pen, Polders en vroegere ambachtsgilden. De geschiedenis van de naam bodebus gaat terug tot in de vroegste middeleeu wen. Boden die berichten moesten over brengen droegen deze geschreven en van het zegel van de opdrachtgever voorziene stukken in een bus aan de gordel. Vanaf de vijftiende eeuw werd aan de bodebus een schildje toegevoegd met het wapen van de instantie die ae bode vertegen woordigde. Behalve als ambtsketen nad de bodebus nog een funktie om rok of mantel bijeen te houden. De drager van de bodebus kon gratis ge bruik maken van het toenmalige openbaar vervoer zoals trekschuit, veerpont of dili gence. Tevens bood de bodebus enige bescherming wanneer de drager in ge vaarlijke tijden verre reizen maakte. Al naar gelang de rijkdom en belangrijkheid groeiden de bodebussen uit tot zeer kost bare siertekens waarvoor gilden en stads bestuurders aan befaamde sierkunstenaars en zilversmeden opdracht verleenden. Deze informatie verkrijgt men tijdens het le zen van de inleiding van de door de heer M. Agterberg samengestelde boeken be treffende de bodebus. De heer Agterberg is gemeentebode van Schipluiden. In 4 delen worden de bodebussen van ge meenten, waterschappen en ambachtsgil-

Den Spiegel | 1989 | | pagina 31