11 BURGEMEESTER IN MODERNE SAMENLEVING De raadszaal in het stadhuis met de z.g. collegetafel. Hier zit de burgemeester iedere laatste donderdag van de maand de gemeenteraad in vergadering voor. Een van de gelegenheden dat de burgemeester de ambtsketen draagt. Op de foto net huidige college van burgemees ter en wethouders. V.l.n.r: wethouder Meijers, wethouder Bruinooge, burgemeester Van oer Doef, gemeentesekretaris Van Nassau, wethou der Wisse en wethouder De Keijzer.. Foto uit voorlichtingsfolder gemeente Vlissingen. het te verdedigen, en te zorgen dat er een draagvlak voor komt. Juist in Vlissingen heerst als gevolg van de jaren van depressie en ach teruitgang een grote reserve en zelfs een zeker cynisme ais het gaat om het geloof in verbete ringen. Men moet het eerst zien. Mij is geble ken dat er ook nog heel wat ambassadeurs- werk te doen viel in de eigen gemeente, en dat is nog steeds nodig. De burgemeester moet staan voor het beleid, daarin geloven en het uitdragen. Hij bewaakt de procedures, de inspraak, de onderlinge af stemming maar bovenal wil deze burgemeester het beleid verdedigen en het vertrouwen in de vooruitgang versterken. Laat ik het zo formule ren: Vlissingers, zo merkte ik, waren niet trots op hun staa. Zij lachten meesmuilend over de "grap" dat Vlissingen twee goeie dingen zou hebL~n: de Boulevard en de bus naar Middelburg. Een mopje zo oud als de paar dentram, maar Vlissingers waren in hun valse bescheidenheid bereid het steeds weer over zich heen is. .uien gaan. Wat ik nu tot mijn genoegen zichtbaar zie Qrrioion is Je ft-0ts oo de eigen stad. De Vhssinger gelooft er weer in dat we uit het dal komen; dat het straks in Vlissingen minstens zo leuk winkelen is als in Goes of Middelburg. We brengen gezamenlijk de daling in het in woneraantal tot stilstand en gaan straks weer groeien. Want mensen willen weer in Vlissingen wonen, niet omdat het moet, maar omdat het leuk is. Ik reken het tot mijn taak om bij te dragen aan het creëren en versterken van die trots. Zelf ben ik namelijk ape-trots op Vlissingen en het kost me dan ook geen moeite de feiten en vooruitzichten van onze stad te be lichten en daarmee aandacht voor Vlissingen te trekken. Noem het ambassadeurswerk, zoals in het profiel van de gemeenteraad stond ver meld, of noem het anders, maar voor mij is daarvan de kern dat er vereenzelviging ont staat tussen stad, bevolking en burgemeester, en de burgemeester daarin mede gezicht geeft aan de stad. Het grote verschil met vroeger is dan natuurlijk dat in het verleden de burgemeester zijn positie ontleende aan de in de wet vastgelegde be voegdheden, en daarmee boven de mensen kwam te staan, terwijl nu de burgemeester het moet hebben van zijn talent om tussen de men sen te staan en te leven. Nog wel door de Kroon benoemd, zij het met stevige inspraak van de gemeenteraad; nog steeds boven de partijen en alleen door de Kroon te ontslaan, maar vooral democratisch, dienstbaar en tus sen de mensen.

Den Spiegel | 1990 | | pagina 10