15 jaar benoemde koningin Wilhelmina hem, tot ieders verbazing, tot burgemeester van Vlissingen als dank voor de diensten aan het koningshuis bewezen. Dus kreeg Vlissingen, buiten 52 serieuze kandidaten om, een onge huwde 41-jarige beroepsofficier uit Den Haag als burgemeester. Dat was wel even schrikken, maar Vlissingen is niet slecht af geweest met deze eigenzinnige beslissing van Wilhelmina. Die speciale band tussen Van Woelderen en de Markiezin van Vlissingen is altijd in stand gebleven. Als Vlissinger zag Van Woelderen voor zijn ge boorteplaats een schitterende toekomst wegge legd. Hij heeft twintig jaar gevochten om daar een gezonde economische basis voor te leg gen. Plannen waren er genoeg. De Buitenhaven moest vergroot worden en tegen beter weten in, zag hij Vlissingen al als rivaal van Antwerpen, Rotterdam en Zeebrugge. Het kostte hem vijftien jaar strijd voordat "Den Haag" zijn beloften nakwam. Desondanks leed de Buitenhaven een kwijnend bestaan. De ellende van Vlissingen is steeds geweest dat het economische draagvlak telkens dreigde af te kalven. De scheepswerf De Schelde was zo'n troetelkind, dat telkens weer weg wilde lo pen. Om de werf te kunnen behouden werd wel de helft van de oude stad opgeofferd, met een verlies van veel historische monumenten. En wat is dat lang doorgegaan! Een van de vliegers die Van Woelderen opliet was een nieuw vliegveld, om daarmee het ima go van Vlissingen als dynamische stad op te krikken. Ook moest het Zeebad als badplaats een klinkende naam krijgen. De drie stukken Boulevard werden met elkaar verbonden en aan het eind ervan bouwde Van Woelderen zijn riante residentie, het Wooldhuis. Hij had ondertussen een goed huwelijk gesloten met een vermogende Middelburgse "juffer" Cecile Sprenger. Hij had allure en geld en wenste dat in Vlissingen te investeren. Er kwam een wan- delpier en Hotel Britannia werd gerenoveerd. Allerlei vertier, waarmee men probeerde de passagiers van en naar Engeland een nachtje langer in Vlissingen te houden. Het Fort de Nolle werd afgegraven en op de fortgracht, Hef college van B. en W. in 1945. In hef midden mef bril burge meester C.A. van Woelderen. De foto is genomen in de collegeka mer in het stadhuis op de Houtkade, het Van Dishoeckhuis, in ge bruik van 1818 tot 1965. Collectie Gemeentearchief Vlissingen. die verloederd was tot vuilstortplaats, werd het Nollebos ingeplant. De Boulevard moest het visitekaartje van Vlissingen worden. Dat brengt me op een anecdote. Als mijn ouders bij Van Woelderen op receptie waren geweest bracht hij altijd een tegenbezoek. Onaangekondigd werd hij dan door Thijs Way voorgereden. Hij belde dan aan, stak als de bliksem zijn visitekaartje in de brievenbus, liep dan snel terug naar zijn auto en voordat er kon worden opengedaan was hij al om de hoek verdwenen. Zo was de etiquette en als kind hadden wij daar geweldig plezier om. Van Woelderen jaagde graag. Samen met zijn jachtvriend Puype, de eigenaardige tuinman en filosoof, gaf hij de landerijen rond het fort Linker Reauit op grond van hun vorm, ligging, waterpartijen of andere details de namen van allerlei Europese gebieden, zoals Italië, Gibraltar, Frankrijk enz. En het is toch leuk als je op deze manier op de eendenjacht kunt gaan in Engeland. En toen kwam de Tweede Wereldoorlog en de bezetting. De vooruitzichten voor Vlissingen werden steeds somberder. Van Woelderen was en bleef militair en vertikte het tegenover de Duitsers een onderdanige houding aan te ne-

Den Spiegel | 1990 | | pagina 12