BURGEMEESTER C.A. VAN WOELDEREN 16 men. In 1941 werd hem door het Verzet ver zocht om gewestelijk commandant van de O.D. te worden. In Zeeland was hij de enige militair die voor die functie in aanmerking kwam, en hij stemde toe. Verraders zorgden ervoor dat dit niet onopge merkt bleef voor de Duitsers en op 28 april 1943 werd hij gearresteerd en opgesloten in de strafgevangenis van Scheveningen. In de volksmond werd die het "Oranjehotel" ge noemd. Veel kon men hem niet maken, zodat hij in december 1943 tegen een flinke borg som weer werd vrijgelaten. Hij dook onder op Noord-Beveland en bleef gewestelijk comman dant van de O.D. Zelf schrijft hij over deze pe riode dat de Duitsers hem sluw vonden, sluwer dan de hele Sicherheits Polizei. Zelfs in de strafgevangenis kon Van Woelderen het niet laten zich zorgen te maken over de toe komst van zijn Vlissingen. Hij was bang dat de Duitsers bij hun terugtocht de scheepswerf De Schelde zouden opblazen en dat daarmee de ondergang van Vlissingen bezegeld zou zijn. Een van zijn celgenoten was Cyrill Bednar, een Rijksduitser van Tsjechische afkomst. Deze was zo begaan met de zorgen van Van Woelderen, dat hij hem vertelde over goede relaties te beschikken en dat hij na zijn vrijla ting ervoor zou zorgen dat de springladingen op De Schelde zouden worden vervangen door nep-ladingen. Maar deze man was een fantast, die niet te vertrouwen was. Bovendien was hij V-Mann van de Sicherheits Dienst. Hij briefde alles over aan de directie van de ge vangenis. Na zijn vrijlating in de zomer van 1944 heeft Bednar met zijn fantastische ver haal inderdaad contact gezocht met de direc tie van De Schelde en die voor een mooi be drag opgelicht. Maar tegelijk vertelde hij aan de S.D. dat er een samenzwering was om het opblazen van De Schelde te saboteren. De ge allieerde legers stonden toen echter al in België en de S.D. was daarom uit Zeeland vertrok ken. Zo heeft dit geen ernstige gevolgen meer gehad voor Van Woelderen en ae directie van De Schelde. Enkele dagen na de bevrijding zette Van Woelderen weer voet aan wal op de afbouw- kade van De Schelde, en zag hij dat zijn hele levenswerk was verwoest. De stad lag in puin en stond voor de helft onder water. De Binnen- en Buitenhaven waren door de Duitsers gron dig opgeblazen. Zijn Buitenhaven, waar hij zo lang voor had gevochten. Alle economische peilers waren weggevallen. Er was slechts één Bezoek van Koningin Wilhelmina aan Vlissingen op 15 maart 1945 in bevrijd Zuid-Nederland. In het midden met ambtsketen burgemeester Van Woelderen. Foto particuliere collectie.

Den Spiegel | 1990 | | pagina 13