17 DEN SPIEGEL LITERAIR DEN SPIEGEL LITERAIR lichtpuntje. Als door een wonder waren De Schelde en de "214" (de Willem Ruys) ge spaard gebleven, zodat er nog kansen voor een nieuwe toekomst voor Vlissingen waren. Toen een half jaar later het noorden werd be vrijd draaide De Schelde al weer op volle toe ren en bleef dus voor Vlissingen behouden. Van Woelderen was ondertussen 67 jaar gewor den. Ziin hart had door dit alles ernstig gele den en nij besloot afscheid te nemen als burge meester. Zijn opvolger werd Mr. B. Kolff, aie dus de man van het herstel en de wederop bouw is geworden. Van Woelderen overleed in 1951De toekomst van Vlissingen heeft en kele malen aan een zijden draadje gehangen. Je zult dan maar burgemeester van zo'n ge meente zijn... AAFKE VERDONK-RODENHUIS Deze keer wil ik graag uw aandacht vestigen op een boek dat de afgelopen herfst volop in de belangstelling heeft gestaan. Het werd tij dens de kinderboekenweek bekroond met de gouden griffel: "Het vlot" van Wim Hofman. Het feit dat het als jeugdboek is bekroond wil niet zeggen dat "Het vlot" alleen voor de jeugd geschikt is. Het is ook voor volwasse nen zeer de moeite waard te lezen. In het boek wordt de jeugd beschreven van de hoofdpersoon "Wim", de "ik" uit het verhaal, in het Vlissingen van direkt na de oorlog. Tijd en plaats van het verhaal vormen een extra reden waarom ik u het boek zo zeer aanbeveel. In het begin van het boek is Wim een klein jochie, dat woont in de Molenstraat en speelt tussen de puinhopen van de stad. Dan volgt de periode van de lagere school en de verh u i- zing naar een nieuw gebouwde wijk. Aan het eind van het boek, we zijn dan in I953, staat de hoofdpersoon op het punt te vertre k- ken naar een middelbare school, zo'n 200 km van huis. Het buitenspelen zoals het in het boek word t beschreven komt vooral neer op elkaar achter na zitten, vechten. Je moest als kind voortdu rend op je hoede zijn. "Vooral voor Luitwieler moest je uitkijken". Deze Luitwieler is al iets ou der, wel al 12; hij wordt de leider van een groep waartoe ook de hoofdpersoon behoort "Hij was de oudste en sterkste van ons zessen. Hij had het groepje bij elkaar geschraapt en noemde het de Verzetsgroep Arie Luitwieler, of kortweg de Groep Luitwieler. Luitwieler traint zijn groep in rennen, sluipen, onder stilstaande vrachtauto's doorrollen etc. "Een verzetsgroep moet in stilte en doodsver achting opdrachten kunnen uitvoeren" zei hij. Aan ae aktiviteiten van deze groep dankt Wim de kennismaking met het meisje Pia, dat tot het eind van het verhaal aanwezig blijft, maar niet altijd van zijn plannen op de hoog te is. Het plan een vlot te bouwen en ermee weg te varen houdt hij voor zichzelf. Hij heeft het ontleend aan het boek "De lotgevallen van Huckleberry Finn" van Mark Twain. "Het is te doen: van wrakhout is met wat moeite wel een vlot te maken. Maar daarmee ben je er nog niet. Voordat je het weet lopen dingen anders dan je bedoelt.En zo gaat het ook. Zijn reis verloopt heel anders dan die van Huck Finn. "Het vlot" is een boeiend, mooi geschreven en passend geïllustreerd boek. Een heel ander boek, dat voor velen van u zeer bekend zal zijn, en dat met "Het vlot" gemeen heeft dat het in ongeveer dezelfde tijd en ook op Walcheren speelt, is de roman "Het verjaag de water" van A. den Doolaard uit 1947. Den Doolaard Ipseudoniem voor C. Spoelstra) was tijdens de herstelwerkzaamheden aan de gebombardeerde dijken werkzaam als verbin dingsofficier tussen de geallieerde troepen en de dijkwerkers. "Het verjaagde water" is ge baseerd op zijn aantekeningen uit die tijd. Vermeldenswaard is tenslotte nog dat aan deze roman een brochure is vooraf gegaan "Walcheren komt boven water" door A. den Doolaard in 1946 en in 1945 was er een uit gave "Dit is Walcheren" door Jef Last, A. den Doolaard en Ed Hoornik, waarvan de op brengst ten goede kwam aan het herstel van het eiland.

Den Spiegel | 1990 | | pagina 14