3 VOORWOORD VRIENDEN VAN HET VLIS- SINGS STEDELIJK MUSEUM Graag voldoe ik aan het verzoek van de redaktie om in het eerste nummer van het jaar 1990 een voorwoordje te schrijven. 1990 is voor het Vlissings museum een bij zonder jaar, want het museum bestaat dan officieel 100 jaar. Op 28 maart 1890 kwam in de toenmalige raad een verzoek binnen een oudheidskamer op te richten. Op 27 augustus van datzelfde jaar werd de "Vaandelkamer" in het toenmalige stad huis in gebruik genomen door burgemees ter Tutein Nolthenius. Voor de Vrienden is 1990 zeker een bijzonder jaar, want reeds in 1 890 waren er een aantal dona teurs van de toenmalige Oudheidskamer. Zij betaalden het bedrag van fl. 1,- per jaar. Deze bijdrage is gebleven tot de op richting van de vereniging in februari 1982. Als vriendenvereniging willen wij zeker aan deze grote gebeurtenis aan dacht schenken. Voorjaar 1990 zal het model van het linie schip "De Tromp" geheel gerestaureerd te rugkeren in het museum. Ruim drie jaar is "De Tromp" in het Scheepvaartmuseum te Amsterdam geweest voor herstelwerkzaam heden. De conservator is regelmatig gaan kijken en ook de restaurateurs stuurden twee maal per jaar een overzicht van de gemaakte vorderingen. U zult begrijpen aaf wij als "Vrienden" de terugkeer van "onze" Tromp zullen vieren. De Vrienden hopen nog steeds dat er mo gelijkheden zijn voor uitbreiding van het museum met o.a. een "De Ruyter-zaal". Daar Vlissinaen een groot aantal verenigin gen en stichtingen heeft op maritiem ge bied, zou het goed zijn om samen te wer ken aan één grote tentoonstellingsruimte, voor een zo breed mogelijk maritiem ge beuren. De Vrienden van het Vlissings Museum zullen stellig hieraan hun mede werking verlenen. Binnen de oktiviteiten die de Vrienden in het volgend jaar hopen te ondernemen zal ook weer wat voor de jongeren zijn. Het is gebleken dat dit het afgelopen jaar tijdens ae monumentendag een groot succes is geweest. Zeker 70 jongeren hebben die dag onder leiding van mevr. A. Verdonk een leerzame dag gehad. Door de verschillende oktiviteiten die De Vrienden voor de leden organiseren nemen de financiën uiteraard ook een belangrijke plaats in. Het afgelopen jaar zijn we ge sponsord door een aantal bedrijven, en we hopen ook het komend jaar weer met succes een beroep op het bedrijfsleven te kunnen doen. Het wordt dan mogelijk ook sprekers van buiten Zeeland uit te nodigen. Het bestuur denkt erover tijdens de zomer maanden ook enkele avonden te organise ren, bijvoorbeeld in de museumtuin. Het afgelopen jaar is hard gewerkt aan ons kwartaalblad "Den Spiegel". Vele ma len worden er gedeelten uit ons blad over genomen in de landelijke uitgave van de Federatie van Vrienden. Ik wil mijn dank uitspreken aan de redaktieleden voor het vele werk hieraan. Ook mijn mede-be stuursleden dank ik voor hun inzet in het af gelopen jaar. Laten wij aan de vooravond van de negen tiger jaren verder gaan zoals wij dat de den in de tachtiger jaren: als "VRIENDEN". Ik wens u allen voor 1990 heel veel goeds en gezondheid toe voor u en degenen die u dierbaar zijn. W. van Nassau-Damen, voorzitter.

Den Spiegel | 1990 | | pagina 4