10 die voor de gemeente iets kunnen betekenen, dat wil zeggen: reizen en betrekkelijk oncontro leerbaar bezig zijn. Een tweede gevolg van de verschuiving in ta ken van management en ambassadeurswerk is dat veel burgemeesters tijd hebben voor ande re, meestal onbetaalde, funkties waarvoor be stuurlijke en maatschappelijke ervaring wordt gevraagd, plus soms een zeker persoonlijk ge zag. Er is een grote vraag naar deze ervaring en men ziet burgemeesters in alle mogelijke be sturen, comités en commissies werkzaam, ook als daar niet direkt gemeentelijke belangen in het geding zijn. Van de karikatuur: "de burgemeester is een man met een hoge hoed en een ambtsketen", is weinig over. Nog meestal is de burgemees ter een man, maar in eigentijdse kleding, met een eigentijdse besteding van zijn (vrije) tijd, en met nog slechts enkele uren per maand een ambtsketen om. De meeste burgemeesters we ten zich aardig te behelpen als zij vaststellen dat zij in hun burgemeesters-ambt minder te doen krijgen dan zij willen en kunnen. Zij be steden meer tijd aan hun nevenfunkties, en mis schien ook wel aan hun partner en kinderen. Dat is ook nooit weg. Laat ik deze feitelijke beschrijving van verande ringen in de inhoud van het Burgemeesterschap afronden met een meer persoonlijke beschou wing. Per slot van rekening zijn Vlissingse le zers geïnteresseerd in de opvattingen en bele ving van hun burgemeester. Menigeen weet dat ik een aantal jaren gele den niet zozeer zoekende was naar een of an dere burgemeestersplaats, maar slechts geïnte resseerd was in het burgemeesterschap van één stad: Vlissingen. Het was liefde op het eer ste gezicht; liefde juist voor een stad, het was in 1985, met ernstige problemen. Ik zag het toen ik benoemd was, niet zozeer als mijn taak nieuw beleid te formuleren en voor te stellen. Ik koos en kies er nog voor het beleid zoals dat wordt gewenst en vastgesteld door de gemeenteraad, te helpen uitvoeren, Het tegenwoordige stadhuis van Vlissingen, gebouwd I96l- 1965. Nog tijdens de oorlog is door burgemeester C.A. van Woelderen opdracht gegeven voor de bouw aan architektenbu- ro Roosenburg c.a. uit Den Haag. Het gebouw biedt plaats aan vele ambtenaren en gemeen telijke diensten nodig in een mo derne samenleving. Ook de bur gemeester heeft hier zijn kantoor. Foto Den Spiegel, 1989.

Den Spiegel | 1990 | | pagina 9