DE PROVINCIALE ARCHIEFINSPECTIE 15 PROVINCIALE ARCHIEFINSPECTIE Drs. OTTO HOOGERHUIS volkingsregisters. Maar zo'n zwervende koop man ging waar zijn benen hem brachten en de archieven laten ons vaak in de steek. Toch we ten we nu al zoveel van hem, dat we bezig zijn om een boeiend verhaal te schrijven over zijn kunst, zijn leven, zijn geloof èn zijn ge heim... 't Moet een mooi boek worden, rijk geïllustreerd met kleurenfoto's van zijn knipsels. Het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen en het Zeeuws Documentatiecentrum van de Zeeuwse Bibliotheek steunen ons bij het realise ren van dit plan. Maar we hebben ook uw hulp nodig. We wil len graag zoveel mogelijk knipsels zien en foto graferen. Doet u mee, ook als u familie of ken nissen weet, die een prent hebben? De namen van de eigenaars worden niet bekend ge maakt, maar hun reactie wordt wel erg op prijs gesteld! Joke en Jan Peter Verhave, p.a. Zeeuws Documentatiecentrum, Postbus 8004, 4330 EA Middelburg. De provinciale archiefinspecteur houdt toezicht op de zorg voor de archieven van provinciale organen en lagere overheden. Lagere overheden zijn o.a. gemeenten en waterschappen. De aan stelling van een provinciaal archiefin specteur is wettelijk voorgeschreven vol gens de Archiefwet 1962. Archieven die ouder dan 50 jaar zijn mogen in principe door iedereen worden geraadpleegd, en van die mogelijkheid wordt ruimschoots ge bruik gemaakt. Archiefstukken kunnen echter niet met vrucht worden geraadpleegd als ze niet in goede staat verkeren. Dat betekent dat aandacht moet worden besteed aan zaken zo als de inrichting van de archiefkluizen en de toestand van de archiefstukken. Raadpleging van archiefstukken is tevens uitermate lastig als ze niet goed geordend zijn. Daarom moet een archivaris zijn archief inventariseren. Anders gezegd: hij moet weten welke stukken hij in zijn archief heeft, wat de samenhang tussen deze stukken is en waar ze zich in zijn archief bevinden. Nu houdt zoals gezegd de provinciale archief inspecteur toezicht op de archiefzorg. Waar komt dit nu in de praktijk op neer? Enkele hoofdzaken van zijn bemoeienis komen in het onderstaande aan de orde A. SAMENWERKINGSVERBANDEN De provinciale archiefinspecteur tracht bij de lagere overheden streekarchivariaten en streek archieven te ontwikkelen, d.w.z. samenwer kingsverbanden op het terrein van de archief- zorg tussen gemeenten en waterschappen. Uit oogpunt van archiefzorg is het ideaalbeeld een sluitend net van archiefdiensten voor de gehele provincie, maar dit is in Zeeland nog een wens die bij lange na (nog) niet is vervuld. Ter toe lichting over de 'Zeeuwse archiefkaart' het vol gende. De gemeenten Middelburg, Vlissinaen, Veere, Tholen, Goes, Axel en Hulst hebben een archivaris aangesteld. Van de waterschap pen bezit echter alleen het Waterschap Walcheren een archivaris. Daarnaast is op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland een streekarchivariaat gevormd. Een en ander bete kent in de praktijk dat de provinciale archiefin specteur grote aandacht besteedt aan die ge meenten en waterschappen die nog geen archivaris hebben aangesteld. B. TOEGANKELIJKHEID ARCHIEVEN Omdat niet alle lagere overheden in Zeeland archivarissen hebben aangesteld is aan de toe gankelijkheid van de archieven nog veel te ver beteren. Door of met medewerking van de pro vinciale archiefinspectie wordt gepoogd hierin verbetering te brengen en de archieven voor nader gebruik te ontsluiten.

Den Spiegel | 1990 | | pagina 12