DE WERKGROEP LOCALE GESCHIEDENIS VLISSINGEN 20 Drs. C.H.J. PETERS, gemeentearchivaris Sinds maart 1981 opereert er in Vlissingen de Werkgroep locale ge schiedenis Vlissingen. Misschien heeft u er al meerdere keren van gehoord en u afgevraagd: "Wat is dat voor een club?" In onderstaand stukje zal ik in het kort ingaan wat de werkgroep is, wat de doelstelling is en enkele voor beelden aangeven van wat voor pro- dukten er geleverd worden. Voor alle duidelijkheid: het is géén werkgroep die zich met historisch onderzoek be zighoudt. Ook geen soort pseudo heemkundige kring. DOELSTELLING De doelstelling van de werkgroep is om de plaatselijke geschiedenis meer toegankelijk te maken voor leerlingen van de Vlissingse scho len, zowel van basis- als voortgezet onderwijs. Met andere woorden voor ae leerlingen ae Vlissingse geschiedenis, ingebed in een alge meen Kader, tot een levende ervaring te ma ken. Hierbij wordt gebruik gemaakt van bron nenmateriaal uit onder andere het museum en het archief. Uitgegaan wordt van de belevings wereld van de jonge mens, waardoor het alge mene vanuit het bijzondere begrijpelijker wordt en beter blijft hangen. DEELNEMERS Het is een zogenaamde open werkgroep. D.w.z.: ze bestaat uit een vaste kern van men sen uit het onderwijs, aangevuld met specialis ten op onderwijskundig terrein, de onderwijs kundig medewerker, de conservator van het museum, de archivaris van de gemeente Vlissingen en de consulent van het Zeeuws Steunpunt. Daarnaast is er in principe ruimte voor elke onderwijsgevende, hetzij via een ad- hoc lidmaatschap om een bepaald idee uit te werken, hetzij om een projekt aan de werk groep voor te leggen. Zo'n projekt kan door de werkgroep dan verder zelf worden uitgewerkt. Er worden geen kant en klare didaktiscne werk vormen afgeleverd, slechts lessugesties en ruw werkmateriaal. Immers elke onderwijzer stelt de les samen op zijn of haar eigen manier, aange past aan de behoefte van ae groep waarmee wordt gewerkt. PROJEKTEN Door de werkgroep zijn de volgende projekten opgezet: - Grote veranderingen in en om Vlissingen on geveer 100 jaar geleden. Een diaserie met be geleidende tekst over veranderingen in de in- frastruktuur in en rondom Vlissingen aan het eind van de negentiende eeuw. - Vlissingen in de Franse tijd, bestaande uit een bronnenboekje met kopieën van materiaal van die tijd uit het archief en een tekstboekje met verder voor de onderwijsgevende wat les suggesties, onder andere ten aanzien van be volkingsonderzoek en huizenonderzoek. Dit projekt is gekozen omdat dat tijdvak voor Vlissingen heel anders was dan voor de rest van Nederland. Bovendien is er nog heel waf te zien wat ons aan die periode herinnert. - Raadszitting. Dit projekt bestaat uit verschil lende onderdelen, welke op school en/of het gemeentehuis uitgevoerd kunnen worden. Er bestaat zelfs de gelegenheid om met de kinde ren een 'gemeenteraadszitting' in de raadszaal van het stadhuis te houden. Het doel is om kin deren bewust te laten worden van de wijze waarop in een gemeenteraad beslissingen worden genomen. Inhoud: er wordt een fanta-

Den Spiegel | 1990 | | pagina 15