TENTOONSTELLINGSNIEUWS 22 NIC HOPMAN, ZEESCHILDER VOORJAARSEXPOSITIE STEDE LIJK MUSEUM VLISSINGEN EXPOSITIES AMSTERDAM, RIJKSMUSEUM Zeeuwse tijd van Admiraal de Ruyter; Dhr. A. van Dijk: De Commando's bij de bevrijding van Vlissingen; Dhr. J. de Ruiter: Het ontstaan en de ontwikkeling van de Zak van Zuid- Beveland. In het verslagjaar vond 1 maal een algemene ledenvergadering plaats op 25 mei 1989 in het Stedelijk Museum te Vlissingen. Op 8 april 1989 maakten de Vrienden een ex cursie naar Zierikzee. Een groot succes gezien de 60 deelnemers. Aan Open Monumenten dag, 9 september 1989, leverden de Vrienden weer hun bijdrage met o.a. stadswandeling, tentoonstelling en kinderprojekt. Na afloop werd door het bestuur aan de gemeente Vlissingen een schilderij aangeboden, dat door de beschermheer burgemeester J.C.Th, van der Doef in ontvangst werd genomen. Op 17 december 1989 had de jaarlijkse Kerst-In in het museum plaats. In het verslagjaar tenslotte verscheen het kwartaalblad van de vereniging 'Den Spiegel' vier maal, elke uitga ve met een eigen thema. In het museum zijn op dit moment de werken van de vorig jaar overleden zeeschilder Nic Hopman te Bezichtigen. Hopman werd op 15 december 1899 in Den Helder geboren. Hij was een zoon van vijf generaties loodsen en ook hij werd loods. In 1921 trad hij in dienst van het loodswezen in Den Helder. Achtereenvolgens was hij werkzaam in Umuiden, Vlissingen, Antwerpen, Vlissingen, Terneuzen, Amsterdam en tenslotte weer Vlissingen. Hopman was een markant figuur met een sterk ontwikkeld rechtsgevoel, die net zichzelf en an deren niet altijd even gemakkelijk maakte. In 1955 weigerde hij tijdens een staking van Belgische rivierloodsen een Belgisch schip naar buiten te brengen. Dit schip behoorde niet tot de schepen die door de Nederlandse loodsen gevaren moesten worden. Zijn weigering had schorsing tot gevolg, die echter door toedoen van de Belgische collega's ongedaan werd ge maakt. Hopman was een boeiend verteller, niet alleen verbaal maar ook via tekeningen gemaakt tij dens zijn loopbaan wist hij zich goed uit te drukken. Toen hij de dienst verliet, is hij zich gaan toeleggen op zijn hobby, het tekenen en schilderen. Zijn onderwerp is vaak een drei gende zee, hoge woeste golven met daarbo ven zware luchten in grijze tinten. Bekend is het schilderij "Het gebed van de loods", dat onder deel van de tentoonstelling uitmaakt. De exposi tie loopt van 28 maart tot eind april. Meer in formatie over deze zeeschilder vindt men in het boek 'Een eeuw loodsen op en om de Schelde'. In de zalen 31 en 166 zijn 35 tapijt-, damast en bandweefsels, borduurwerken, kanten en sitsen opgesteld met wapens van Nederlandse families, steden en waterschap pen. Het oudste stuk, een fragment van een damast met het wapen van Van Egmond Buren-de Lannoy dateert van kort na 1531. Sluitstuk vormt een patroontekening voor een linnen damast naar een ontwerp van 1957 van de graficus Dirk van Gelder voor de Provinciale Staten van Zeeland. Genealogisch- heraldisch hoogtepunt is een tafellaken van ca 1640, geweven voor Taco van Camminga en Lucia van Grovestins met een ingeweven kwartierstaat met achttien verschillende wa pens en namen. De voorwerpen zijn uit de ei gen textielverzameling van het Rijksmuseum. De tentoonstelling loopt nog tot 30 april 1990. Eveneens in het Rijksmuseum is van 12 mei tot 29 juli een bijzondere tentoonstelling te zien

Den Spiegel | 1990 | | pagina 17