23 'S-HERTOGENBOSCH, NOORDBRABANTS MUSEUM van Europese juwelen uit de periode 1850- 1920. De 215 objekten zijn grotendeels af komstig uit het Schmuckmuseum in Pforzheim, het enige uitsluitend aan juwelen gewijde mu seum ter wereld. Dit overzicht geeft een beeld van het fraaiste wat er in die tijd is gemaakt. Tentoonstelling "In Buscoducis, Kunst uit de Bourgondische tijd te 's-Hertogenbosch'. In de late middeleeuwen beleefde 's-Hertogenbosch zijn grote bloei. Het was de periode van om streeks 1500, waarin de bouw van de St.-Jan zijn voltooiing naderde, en waarin Jheronimus Bosch zijn nu wereldberoemde drieluiken schilderde. Als een van de hoofdsteden van het Hertogdom Brabant was 's-Hertogen- bosch een belangrijk centrum van kunst en cul tuur. De tientallen kerken en kloosters die in de stad waren gevestigd, voorzagen vele kunste naars van opdrachten. Maar ook beoefenaars van de humanistische wetenschap vonden te 's-Hertogenbosch - In Buscoducis - een gunstig klimaat, evenals componisten en musici. Om de bloeitijd van de Bossche cultuur nog eenmaal te doen herleven zijn tweehonderd werken bijeengebracht uit alle windstreken. Hoewel door de grillige loop van de geschie denis veel verloren is gegaan, is het toch mo gelijk gebleken een verrassend groot aantal kunstwerken afkomstig uit 's-Hertogenbosch op te sporen. Deze zijn nu voor enkele maanden naar hun plaats van oorsprong teruggebracht. In negen zalen van het oude Gouvernement, speciaal voor deze gelegenheid ontruimd, worden schilderijen en grafiek geëxposeerd van en naar Jheronimus Bosch, grafiek van Alard du Hameel, beelden van Adriaan van Wesel en de Meester van Koudewater, teke ningen uit 's-Hertogenbosch van Saenredam, maar ook talloze handschriften met schitteren de miniaturen. De altaarstukken die Abraham Bloemaert maakte voor de kerk van de Clarissen en voor de St.-Jan worden getoond, bischopsportretten van Rubens, evenals sculcr tuur van het beroemde oxaal uit de St.-Jan, dat zich nu in Londen bevindt. En daarnaast nog portretten, wapenschilden, edelsmeedwerk en textiel. Bij de tentoonstelling hoort een rijk geïllustreer de catalogus in kleur, ca 320 pagina's. Uitgeverij Gary Schwartz/SDU, fl. 49,50. De tentoonstelling is nog te zien tot 30 april 1990.

Den Spiegel | 1990 | | pagina 18