28 Het cahier is voorzien van vele foto's en een uitgebreide literatuurlijst. Wederom een uitga ven die, vooral voor bezoekers van de Zeeuwse musea de moeite waard is. Verbeek, J.R.; Kustversterkingen 1900-1940: de plan ning, constructie en bewapening van Nederlandse kustforten en batterijen. Haarlem: Schuyt Co, 1989. Onlangs wees de heer Van Dijk mij op deze ti tel. De noodzaak voor het museum om dit boek aan te schaffen verviel omdat bleek dat het ar chief reeds plannen in deze richting had. Aangezien deze "Spiegel" aan het archief ge wijd is, wilde ik dit gedegen boekwerk toch even onder uw aandacht brengen. Het is alles zins de moeite waard. De auteur studeerde geschiedenis aan de Rijks universiteit van Leiden. Zijn belangstelling gaat vooral uit naar de geschiedenis van de kolonia le expansie, zee- en krijgsgeschiedenis, met name de technologische aspekten daarvan. Zijn boek behandelt de planning, constructie en bewapening van de Nederlandse kustver sterkingen van 1900 tot en met 1940. Tevens wordt beoogd een inzicht te geven in de poli tieke en administratieve verwikkelingen waar mee de landsdefensie in deze periode worstel de. De wapentechniek maakte een snelle ontwikkeling door. De verdedigingswerken van voor 1 880 konden geen weerstand meer bie den tegen de uitwerking van het verbeterde ge schut. De vestingbouwers moesten naar andere wegen zoeken. Dit had tot gevolg modernere maar vooral duurdere technieken. Na afloop van de Tweede Wereldoorlog was Nederland bezaaid met meer dan 20.000 verdedigingswerken. Deze verloren als gevolg van de veranderde politieke situatie, de steeds voortschrijdende techniek en de daarop afge stelde verdedigingsdoctrine hun waarde voor de landsdefensie. Verloedering en sloop was hun lot. Tegenwoordig is het besef gekomen dat zich onder de nog resterende Nederlandse verdedigingswerken monumenten van historisch en architektonisch belang bevinden. Verbeek vestigt met dit mooi uitgevoerde boek de aan dacht hierop. Het Fort De Ruyter aan de Buitenhaven te Vlissingen. De bouw is nooit verder gekomen dan de be gane grondlaag. Gebouwd 1914. De bestelde kanonnen van de Fa. Kmpp uit Essen zijn nooit geplaatst i.v.m. het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog, luchtfoto van de twee wereldoorlogen. Merkwaardig is dat het Fort De Ruyter uit de Eerste Wereldoorlog nog tot de Tweede Wereldoorlog op stafkaarten werd aangegeven in de vorm van het Napoleontische Fort De Ruyter. Kennelijk waren daar toch militaire belangen in het spel. Foto particuliere collectie.

Den Spiegel | 1990 | | pagina 21