definitie is een archief: Een geheel van be scheiden (geschreven, gedrukt, getekend, op geluidsband, computerband of als afbeeldingI die door een bestuursinstelling, funktionaris, privaatrechtelijke instelling of privépersoon worden vervaardigd en die bovendien be stemd zijn om door die instantie of persoon te worden bewaard. Daar ligt de kern van het verschil tussen een ar chief en een verzameling van bijvoorbeeld een bibliotheek of museum. Archiefstukken vormen het bewijsstuk van de handelingen, de rechten of verplichtingen van de instantie of persoon door wie het archief al dan niet doelbewust is gevormd. De in een bibliotheek verzamelde boeken zijn door de uitgever niet uitsluitend be stemd voor de bibliotheek SOORT ARCHIEVEN Nu we gezien hebben wat archieven zijn, lijkt het me zinvol om aan te geven welke archie ven er zoal in Vlissingen bewaard worden. Zonder volledig te kunnen zijn, een greep: Uiteraard de archieven van de plaatselijke overheid. Hiertoe behoren niet alleen die van de stad Vlissingen (van circa 1505 tot 1937), maar ook die van de opgeheven gemeenten Oost- en West-Souburg (17e eeuw tot 1966) en Ritthem (1795 tot 1966). Van de instellingsarchieven, dus niet tot de overheid behorend, zijn ais voornaamste te noemen: de gildenarchieven 1545-1812 en de archieven van de diverse kerkgenootschap pen zoals de Hervormde gemeente Vlissingen (1574-1951); de Hervormde gemeente Oost en West-Souburg (1620-1957); de Hervormde gemeente Ritthem (1612-1959); de Lutherse gemeente Vlissingen (1735-1988); de archie ven van de Gereformeerde kerken van Vlissingen en Souburg en die van de R.K. pa rochie Vlissingen 1795-1960). Behalve de gildenarchieven zijn andere ge noemde partikuliere archieven geen eigendom van de gemeente Vlissingen. Ze worden slechts voor de eigenaren bewaard volgens de voor schriften zoals die voor de overheidsarchieven gelden. De huidige archiefbewaarplaats op de zolder van het stadhuis. Jaarlijks komen hier de nodige strek kende meiers bij. Om het groeiproces van de Vlissingse samenle ving en de achtergronden te kunnen bestuderen is het eveneens noodzakelijk dat er een histori sche handbibliotheek is. Hierin wordt zoveel mogelijk relevante informatie en historische ach tergronden over diverse facetten van de maat schappij op politiek, juridisch en sociaal-econo- miscn gebied bewaard. Het betreft hier niet alleen informatie over de stad zelf, maar ook over de streek en het land. Een deel van die bi bliotheek bestaat uit een collectie jaargangen van de Middelburgsche Courant (van 1 828 tot 1940), de Vlissingsche Courant (van 1 835 tot 1940) en van de PZC vanaf 1940 tot heden. In 1940 zijn de eerder genoemde kranten in de PZC opgegaan. Een geheel aparte bibliotheekcollectie vormt het 'Legaat van der Os". Dit legaat is bij het overlijden in 1890 van Willem van der Os door zijn nabestaanden aan het archief van de gemeente Vlissingen geschonken. Historisch ge zien is dit legaat zelfs van landelijke betekenis:

Den Spiegel | 1990 | | pagina 5