5 HET GEMEENTEARCHIEF pr-HCER Foto onder: Gildeboek met de wapenschilden van de Gildemeesters. 17e eeuw. Collectie Gemeente archief Vlissingen. sin i i&mmx -Twr I h>"r^^ ï<ui-Ü£t-Sepr®e&#r Wcüsers Si Bk -* iSbt. een onderdeel ervan is het nagenoeg complete werk van Betje Wolff en Aagje Deken. Naast de archieven en de bibliotheek is er ook een zogenaamde Historisch Topografische Atlas. Dit is een collectie kaartmateriaal, pren ten, gravures, films en fotomateriaal. Deze ver zameling bestaat ook uit speciaal verworven bescheiden, die nodig zijn voor de bestudering van de Vlissingse geschiedenis. Wegens de vaak afwijkende afmetingen en de zorg die het materiaal behoeft, wordt deze collectie apart, dus los van de overige archiefstukken, be waard. Het materiaal betreft kaarten van de 16e eeuw tot heden. De foto's ongeveer van 1 860 tot heden. Juist vanwege het continue proces van veranderingen in de samenleving, waf o.a. in het stadsbeeld tot uitdrukking komt, is het noodzakelijk dit proces ook te blijven vol gen. De archiefdienst tracht dit dan ook te doen door het stadsbeeld van tijd tot tijd foto grafisch vast te laten leggen. Het zal duidelijk zijn dat vanwege de beperkte financiële mid delen niet alles bijgehouden kan worden. Het is dan ook verheugend dat vaak ook door der den fotomateriaal ter beschikking wordt gesteld of geschonken. WAAROM ARCHIEVEN WORDEN BEWAARD Laat ik eerst voor de duidelijkheid, en misschien wel ter geruststelling, zeggen dat lang niet alles bewaard wordt wat bij de overheid binnen komt. Er moet geselecteerd, en dus vernietigd worden. Anders zouden binnen de kortste ke ren de stadhuizen of stadskantoren volledig ver stopt zitten. Dan zou er ook niets meer geraad pleegd kunnen worden. De ervaring leert dat de aanwas van archieven per jaar per 1000 inwoners 1 strekkende meter archiefruimte is. Voor Vlissingen houdt dat dus ongeveer 44 m in. Gelukkig vindt er selectie en vernietiging plaats, echter volgens vastgestelde spelregels. Waarom die archieven bewaren? Allereerst omdat ze bewijsstukken vormen van de hande lingen, de rechten of verplichtingen van in dit geval de gemeente Vlissingen. Dit is lange tijd ae enige reden geweest. Denken we maar aan het feit hoe zorgvuldig het stadsbestuur de stedelijke charters en privileges bewaarde van af de middeleeuwen. Dat een deel ervan verlo ren is gegaan heeft een andere oorzaak: de stadhuisbrand tengevolge van het bombarde ment in 1 809 door de Engelsen. Die bewaring vond plaats om tegenover iedereen, maar vooral tegenover de landsheer (de graaf bijv.), de bijzondere rechten van de stad ten opzichte van bijv. het omringende platteland te kunnen aantonen. Het stadsbestuur stond echter niet toe, ook niet aan de landsheer, dat iedereen zomaar in de archieven van de stad snuffelde. Men zou er eens iets kunnen vinden dat schadelijk was voor de reputatie van het stadsbestuur! Aan be trouwbaar geachte personen werd echter wel inzage gegeven, maar het bleef een gunst. Het gevondene kon ook niet zonder meer gepubli ceerd worden. De Franse revolutie bracht ook voor de archie ven een ommekeer. In ons land gebeurde dat in 1795. De heerlijke rechten en privileges werden afgeschaft. Er kwam een ander stads bestuur en de daden van hun voorgangers

Den Spiegel | 1990 | | pagina 6