9 De steeds grotere belangstelling voor archief materiaal is enerzijds goed, anderzijds stelt het de archiefdienst ook voor problemen. Denk maar eens aan de invloed van het veelvuldig gebruiken van dezelde bronnen voor genealo gie, bijv. de registers van de burgerlijke stand of oude jaargangen van kranten. Daarom wor den de meest kwetsbare archivalia en kranten op microfilm vastgelegd, zodat de originelen langer meegaan. Door die verfilming is net ook mogelijk om gemakkelijk kopiën te maken. Van de originelen zou dit beslist niet meer mogelijk zijn: het licht van een kopieerapparaat zorgt telkens voor een beetje afbraak van de struktuur van de papiervezel. Bij frequent gebruik kan dit funest zijn. Conservering is dus onder andere hierdoor noodzakelijk. Ook door het gebruik van slechte papiersoorten vanaf midden vorige eeuw en door slechte bewaarcondities. Omdat conser veren een uiterst kostbare zaak is, wordt ge zocht naar nieuwe goedkopere technieken dan waarover men tot nu toe beschikt. Echte restau ratie van stukken is nog kostbaarder omdat dit allemaal nog ambachtelijk werk is. Soms ont komt men er echter niet aan, wil men tenminste de bronnen voor historisch onderzoek nog kun nen blijven gebruiken. Maar het is verbazing wekkend waf voor metamorfose de stukken in een restauratieatelier ondergaan. HET ARCHIEF EEN EILAND? Met andere woorden: kunnen bestuur en mede werkers zomaar doen wat ze willen? Hoewel een gemeente autonoom is en men op grond daarvan geneigd is de vraag met ja te beant woorden is dit toch niet zo. Ook in Vlissingen heeft men zich aan de wet te houden. Men zou het kunnen noemen vrijheid in gebonden heid. Bovendien is er een landelijk netwerk: de Landelijke Kring van Gemeente- en Streekarchivarissen, waarvan de archiefdienst Vlissingen ook lid is. Deze kring dient om beter in te kunnen spelen op problemen waar ieder archief mee zit, bijv. restauratie en conserve ring. Ook voor onderlinge contacten en afstem ming op elkaar is dit nuttig, wat de bezoeker uiteindelijk weer ten goede komt. Ook interna tionaal is er een dergelijke vereniging: de International Council on Archives, section of municipal Archives. Ook hiervan is Vlissingen lid. Belangrijk? ja, denk maar aan het pro bleem van de verzuring van archieven. Het is te complex om voor een oplossing daartoe zelf het wiel te gaan uitvinden. Nationale en inter nationale samenwerking is hierbij noodzakelijk. Voor Vlissingen is er nog een niet onbelangrijke reden. Veel informatie over Vlissingen ligt nog in buitenlandse archieven: de plaatsen waar het middeleeuwse en 17e eeuwse Vlissingen handels- of andere betrekkingen mee had. Omdat een deel van het stadsarchief in 1 809 verloren ging, is het nog meer noodzakelijk via collegiale samenwerking te komen tot meer kennis over het verleden van de stad. Gelukkig is er ook nog veel bewaard. Daar moeten we om meer dan een reden zuinig op zijn. Ook de burgers na ons hebben er recht op te weten hoe hun samenleving geworden is zoals die er dan uitziet. Dit is een zorg die ons allemaal aangaat. In het bovenstaande heb ik getracht u een in druk te geven wat de gemeentelijke archief dienst is. Ik ben me ervan bewust niet alles in dit korte bestek te hebben behandeld. Als ik u een klein beetje (meer) nieuwsgierig heb ge maakt is het doel bereikt. Ongetwijfeld volgt dan een keer uw gang naar de studiezaal van een archief, misschien wel dat van Vlissingen. U bent er welkom.

Den Spiegel | 1990 | | pagina 8