19 EEN MYTHE DOORBROKEN WILLEM VAN DER OS EN ZIJN FAMILIE W.I.M. WEBER komen ook grotere schenkingen voor. Het mu seum beschikt bijvoorbeeld over een complete serie portretten van de familie Lampsins, een in de zeventiende eeuw voor Vlissingen zeer be langrijke familie, die de grondslag legde voor een grote handelscompagnie. Deze Lampsins- collectie is vlak voor de Tweede Wereldoorlog in bruikleen aan het museum afgestaan. Na de oorlog is deze bruikleen omgezet in een schen king. Het museum, hoewel al honderd jaar een ge meentelijke instelling, heeft dus een collectie die voornamelijk gegroeid is door schenkingen en legaten. Terwijl mede-oprichter Willem van der Os zeer nauwkeurig en met een duidelijk doel heeft verzameld, zijn in de jaren daarna ook wel eens voorwerpen aan de collectie toe gevoegd waarvan de relatie met het museum niet echt duidelijk is. Door handelscontacten hebben in vorige eeuwen veel Vlissingers voor langere of kortere tijd andere continenten be zocht. De weerslag daarvan is bijvoorbeeld te vinden in een omvangrijk legaat 1962) van M.J.P. Renier. Hierdoor beschikt het museum Een van de familieportretten uit de collectie Lampsins. Collectie Stedelijk Museum Vlissingen. over Japanse prenten en porseleinen voorwer pen. Zo heeft het museum ook enkele Aziatische waaiers en Indonesische lontars in bezit gekre gen. Dit zijn voorwerpen die nog wel in de collectie ingepast kunnen worden, maar soms komt men in een van de depots ook 'collectie- vreemde objecten tegen, zoals een complete verzameling schelpen. Het toont een verzamel woede zoals die in het begin van deze eeuw algemeen was. Hoewel de gemeentelijke overheid de museum collectie de afgelopen honderd jaar wel heeft onderhouden, heeft die overheid zelf nooit ac tief verzameld. De rol van het particulier initia tief is altijd zeer groot geweest. Dat verklaart ook waarom het museum nu over een zeer ge varieerde collectie beschikt. Willem van der Os werd op 10 december l 864 in Vlissingen geboren. Zijn grootvader had in l 838 een bedrijfje waar scheepsbrand spuiten werden gemaakt, met name bestemd voor de Koninklijke Marine. Deze brandspuiten hadden een aantal verbeteringen waarop oc trooi was aangevraagd. De pomp diende als aanjager of als zuig- en perspomp om genoeg waterdruk op een brandslang te krijgen. Met de produktie van deze pompen kwam de fami lie in goeden doen. Het was daarom mogelijk dat de zoon van deze brandspuitenfabrikant, Willem van der Os (de latere vader van Willem van der Os jr.) rechten kon gaan stude ren in Leiden. Hij werd later griffier bij het kan tongerecht te Vlissingen. Het was deze man die aan de toenmalige Bierkade, thans Bellamypark, twee panden kocht en op die plaats een nieuw huis bouwde in eclectisistische stijl. Het werd in l 881 opge-

Den Spiegel | 1990 | | pagina 16