WILLEM VAN DER OS 20 DEN SPIEGEL LITERAIR AAFKE VERDONK-RODENHUIS Willem van der Os jr. Zijn portret hangt nog altijd in het Stedelijk Museum ter herinnering aan de oprich ter. Collectie Stedelijk Museum Vlissingen. leverd. Later zou in datzelfde huis het museum gevestigd worden. Vermoedelijk zat de familie redelijk in de slap pe was. Men bewoonde een nieuw en vooral groot huis en men had zelf een eigen rijtuig. In ae achtertuin van het pand stond net koetshuis als berging. Het gaf Willem van der Os jr. de mogelijkheid zich in zijn hobby uit te leven. Hij kocnt op ruime schaal boeken, prenten en handschriften die betrekking hadden op de ge schiedenis van Vlissingen. In 1 884 moest hij al over een bijzondere collectie boeken over Jacobus Bellamy en Betje Wolff hebben be schikt. In dat jaar werd een tentoonstelling ge organiseerd waaraan hij medewerking verleen de. In 1 886 verscheen een artikel, door hem ge schreven over stadhouder Willem V in de Vlissingse Courant. In datzelfde jaar is hij ook een plakboek begonnen, waarin hij allerlei arti kelen uit kranten bewaarde die met de econo mie of de geschiedenis van Vlissingen te ma ken hadden. In 1 887 laat hij een foto maken van het torenuurwerk van het Beursgebouwtje, voor het geval dat deze klok onverhoopt in een smeltkroes zou verdwijnen. Het zijn allemaal signalen, die wijzen op een levendige interesse voor de geschiedenis van Vlissingen en een verzamelwoede naar alles wat op de stad betrekking had. Als hij in 1 888 rechten gaat studeren in Utrecht blijkt dat hij ook daar actief is in het culturele leven. Hij as- sisteerd of organiseert exposities over bijvoor beeld Jacobus Bellamy. Hij blijft echter geinter- esseerd in het Vlissingse verleden. Hij schrijft in 1889 een brief vanuit Utrecht waarin hij re ageert op een artikel in de Vlissingse Courant naar aanleiding van een gepubliceerd raads- verslag. Deze knipsels' werden blijkbaar naar Utrecht opgestuurd. Het was Willem van der Os die naar aanlei ding van een raadsbesluit de gemeenteraad bereid vond een Vlissingse oudheidkamer op te richten, zoals ik in mijn artikel elders in dit blad uiteen heb gezet. In hetzelfde jaar van de op richting, 1 890, overleed hij echter op 26-jari- ge leeftijd. Zijn collectie werd nagelaten aan ae gemeente. Onder invloed van '100 jaar museum' in deze bijdrage aandacht voor literatuur uit de periode van het ontstaan van ons museum. 100 jaar geleden betekent de periode net na de Beweging van Tachtig. Als kenmerken voor de Beweging van Tachtig gelden: verheerlij king van de schoonheid - geen ander doel voor de kunst dan kunst [Tart pour Tart) - indivi dualisme, eenheid van vorm en inhoud en vooral in proza ging men uit van de waar neembare werkelijkheid. In romans leidt dit tot realisme en naturalisme. In 1885 werd 'De nieuwe gids' opgericht, het tijdschrift van de Tachtigers, onder redaktie

Den Spiegel | 1990 | | pagina 17