21 DEN SPIEGEL LITERAIR van Willem Kloos, Frederik van Eeden, Albert Verwey, Willem Paap en Frank van der Does. Louis Couperus heeft nooit in 'De nieuwe gids' gepubliceerd, hoewel hij met zijn proza zeker tot de Tachtigers behoort. Veel van genoemde kenmerken gelden voor hem. Zijn debuut was Eline Vere (l 889), een roman over een vrouw, die ten onder gaat aan melancholie. De roman verscheen eerst (I888) als feuille ton. Eline Vere is het slachtoffer van aangebo ren eigenschappen en van haar milieu. FLet boek is een mooi voorbeeld van een naturalis tische roman. Naturalisme in de literatuur is gebaseerd op determinisme: vrije wil wordt niet erkend, de mens is het noodzakelijke pro- dukt van erfelijkheid en milieu. Een ander voorbeeld van een naturalistische roman is 'Een nagelaten bekentenis' van Marcellus Emants 1894). Dit is de geschiede nis van een man, Willem Termeer, die als slachtoffer van zijn karaktereigenschappen zijn vrouw vermoordt. Terug naar Couperus: in Eline Vere schetst hij heel scherp de verfijnde en ook decadente sfeer van 's-Gravenhage rond 1885. dierenhuizen, zoals het museum gebouw er een was, en ook grotere, luxere, dienen als decor voor ook andere 'Ffaagse' romans; 'De boeken der kleine zielen' (1901/1903) en 'Van oude mensen de din gen die voorbijgaan' (1906). In 'De kleine zielen' schetst hij de neergang van een familie van hoge koloniale ambtenaren. "Van oude mensenheeft als een soort sluitmotief de tijd, de vergankelijkheid. Het is meer dan een de tectiveverhaal, waarin iedereen afwacht wat die oude mensen nu precies op hun kerfstokhebben. Het boek vertoont een uitge kiende structuur: evenals in 'De kleine zielen' is het kleinste deel van de roman tot in details opgebouwd. Een ander schitterend boek van Couperus is 'De stille kracht' 11900). Dit verhaal speelt in Nederlandsch-lndië, een land dat Couperus goed kende. Hij bracht er een deel van zijn jeugd door en keerde er later weer terug. Hij leerde in Indië de geheime kracht van de in lander kennen en geloofde vast in diens 'stille kracht'. Een boek dat net als 'Eline Vere' de belevings wereld van een vrouw beschrijft is 'Van de koele meren des doods1900) van Frederik van Eeden. "De geschiedenis van een vrouw. Hoe zij zocht de koele meren des Doods, waar verlossing is, en hoe zij die vond." Bij de tweede druk schreef Van Eeden een voor woord, dat sindsdien wordt meegedrukt. In dit voorwoord schrijft Van Eeden dat het hier niet gaat om de beschrijving van een 'patholo gisch geval', maar dat hij wil laten zien wat een grote invloed opvoeding en toevallige ge beurtenissen kunnen hebben op iemand met een gevoelige natuur. Heel anders dus dan in 'Een nagelaten bekentenis', waar de hoofd persoon geheel bepaald is door erfelijke fak- toren. Uit de jaren rond de eeuwwisseling zijn veel meer boeken te noemen die het lezen zeker waard zijn, dan in het kader van deze rubriek mogelijk is. Willem Elsschot bijvoorbeeld pu bliceert in I9l 3 zijn eerste roman 'Villa des Roses'. Ook poëzie uit de beginjaren van deze eeuw blijft hier buiten beschouwing. Ik heb enkele boeken willen noemen die nog steeds worden gedrukt en die zelfs als uit gangspunt dienen voor film: 'Van de koele me ren' en televisieseries: 'Kleine zielen' en 'Stille kracht'. Naar aanleiding van het boek 'Eline Vere' is zelfs een opera gemaakt: Eline, pre miere 9 juni I990 in de Haagse Koninklijke Schouwburg, uitgevoerd door 'De kleine ope rastichting' met o. aMarco Bakker.

Den Spiegel | 1990 | | pagina 18