EXPOSITIENIEUWS 32 VLISSINGEN, STEDELIJK MUSEUM NAJAARSEXPOSITIE CONSTANTIN GUYS In 1954 waren in het Stedelijk Museum van Vlissingen ca 150 teke ningen van Constantin Guys te bezich tigen. Dit was de eerste Nederlandse tentoonstelling die helemaal aan Guys gewijd was. Dit najaar, ruim 36 jaar later, wordt er opnieuw een expositie van hem georganiseerd. Ernest Adolphus Hyacinthus Constantinus Guys werd op 3 december 1802 te Vlissingen ge boren. Hij was de zoon van Elisabeth Betin en Francois Lazare Guys, een Franse marine officier die in Vlissingen gelegerd was. Waarschijnlijk heeft het gezin kort na die da tum de stad verlaten. Over zijn jeugd is nau welijks iets bekend. Baudelaire schreef over hem dat hij pas na zijn 40ste levensjaar het potlood ter hand nam. Het vermoeden bestaat echter dat hij al eerder getekend heeft. Toen hij 18 jaar was nam hij deel aan de Griekse vrijheidsoorlog. Uit een bezeten drang naar het zien van nieuwe dingen vulde hij zijn leven met reizen en werken. In ieder land dat hem boeide voelde hij zich ook thuis. Vanaf ca 1840 woonde hij in Londen, waar hij eerst Franse les en later tekenles gaf. Daar trad hij als oorlogscorrespondent in dienst van de Illustrated London News. In die functie te kende hij ter plaatse de gebeurtenissen die daarna door gravures in prent werden ge bracht. Op deze manier versloeg hij ook de Krimoorlog j 1853-18551. In 1863 vestigde hij zich in Parijs, waar hij bevriend raakte met Baudelaire. Onderwerpen van zijn tekeningen vormen nu het mondaine leven van de grote steden Parijs, Londen, Madrid en Rome met rijtuigen, theaters en gra cieuze vrouwen. De vrouw, de mode, de vluchtige schijn waren zaken die hem interes seerde. Zijn tekeningen zijn van eenzelfde kwaliteit. Ze vertonen geen gemaakte vorde ringen, geen stijlveranderingen of tekènen waaruit de ouderdom van de maker blijkt. Evenmin valt op te maken door wie hij beïn vloed werd en hoe hij zijn talent ontwikkelde. Zelf heeft hij wel anderen beïvloed: Manet, Gavarri, Forain, Degas en Toulouse Lautrec. Gezien zijn vele reizen zijn zijn onderwerpen talrijk. Treffend weet hij een sfeer te creëren. Guys was een bescheiden man, die graag anoniem wilde blijven en zelden zijn werk sig neerde. Hij had relaties over de gehele we reld en vele bekende vrienden: de gebr. Goncourt, Thackeray, Gautier, Daumier, Delacroix, Baudelaire, Gavarri en Nader. Thackeray roemde hem in het openbaar en verspeelde daarmee zijn vriendschap. Zelfs Baudelaire mocht hem slechts met G' aandui den, want zien was voor hem belangrijker dan gezien worden. Gedurende zijn hele leven 1802-18921 is hij onopgemerkt en miskend gebleven. In 1895 werd in Parijs een expositie van zijn tekenin gen georganiseerd, waardoor zijn naam iets meer bekendheid kreeg. Toch was het in 1905 voor een handelaar nog mogelijk om

Den Spiegel | 1990 | | pagina 25