VNLS COLLECTIE Stranding op de Westerschelde. Olieverfschilderij door Nic. Hopman. Collectie VNLS. zien op schilderijen, aquarellen en tekeningen van schilders zoals J.F. Schütz, W.J. Schütz, J.C. Maandag en anderen. Bij zowel instellin gen als particulieren zijn dergelijke olieverven, aquarellen en tekeningen van die kunstenaars aanwezig. De stalletjes werden vervangen door motor vaartuigen, die na de oorlog tenders werden genoemd. Van 1954 tot 1969 deden de ten ders 'Zilvermeeuw' en 'Stormvogel' te Vlissingen dienst. Zij lagen gemeerd aan de steiger in de Buitenhaven, wachtend op tendervaren. In de jaren vijftig en zestig, toen het aantal te be- loodsen schepen sterk toenam, voeren zij soms wel acht keer per etmaal langs de boulevards. Zij waren bekende vaartuigen in de Rede en Sardijngeul. Nadat in 1969 een tweede loodsboot op de kruispost Oostgat werd gesta tioneerd kon een van beide loodsboten ook tenderen en werden de tenders overbodig. De Stormvogel vertrok en de Zilvermeeuw deed nog een aantal jaren als opleidingsvaartuig te Vlissingen dienst. Ter herinnering aan die tenders heeft de VNLS vorig iaar een aquarel van de 'Zilvermeeuw' la ten schilderen door Koos Hoogendijk, een be kend schilder en pentekenaar van eigentijdse schepen, maar ook van de vroegere scheep vaart. Vaak werkt hii in opdracht van rederijen en marine. Hij is ook bekend als illustrator van boeken en maritieme tijdschriften, zoals 'De Blauwe Wimpel'. Met dit aquarel kan nu ook een indruk van die vierde soort schepen, in de loop der tijden bij de loodsdienst als verbin dingsvaartuigen gebruikt, worden gekregen. Het is opgenomen in de collectie VNLS in het museum. Afgelopen voorjaar werden in de tegelzaal van het museum schilderijen van de vorig jaar overleden zeeschilder en vroegere loods Nic. Hopman geëxposeerd. Het betrof hier schilde rijen door hem aan de VNLS geschonken en aangevuld met enkele van zijn werken uit de Schotse Huizen te Veere. Een van zijn schilde rijen werd aan de verzameling in het museum toegevoegd. Het toont een riviergezicht van de Westerscnelde, waarbij sleepboten trachten een gestrand schip vlot te trekken. Op de voor grond een rode, zogeheten dubbel-conische gasboei. Het werd geschilderd in de tijd dat de uitdrukking gold: een zeeman gaat met een bloedend hart naar buiten. De rode tonnen en boeien moesten toen, uitgaande naar zee, aan bakboord worden gehouden. De tender Zilvermeeuw. Aquarel door Koos Hoogendijk. Collectie VNLS.

Den Spiegel | 1990 | | pagina 13