DE FRIESE STAARTKLOK 22 tragisch einde voor de gehele Nederlandse uurwerkindustrie, wat we nooit teboven zijn ge komen. Voor het dateren van een Friese staartklok kan men het best uitgaan van de uitvoering van de plaatijzeren wijzerplaat, indien die tenminste niet later opnieuw is beschilderd. Hiervoor wor den de volgende regels wel gehanteerd. De vroegste klokken zijn met veel bladgoud ver sierd en vaak zorgvuldig beschilderd, terwijl de plaat met voorsteekpennen is bevestigd. Rond 1800 wordt de ondergrond meestal blauw met een witte cijferranal Rond 1850 gaat men de hoeken groen schilderen. Hierop wordt dan een geperst koperen plaatje beves tigd. Nog later wordt de beschildering grover; midden in de cijferring ziet men meermalen twee in het zwart geklede figuurtjes op een wolk. Deze stellen geloof en liefde voor. Aan de hand van deze criteria zullen alle drie hiervoor genoemde klokken van ons museum Wijzerplaat Friese staartklok met op de kap Atlas-fi guur en bazuinende engeltjes. Collectie S/VIV Wijzerplaat Friese staartklok met in zwart uitgevoer de figuurtjes Geloof en Liefde, in hel midden van de plaat.. Collectie Stedelijk Museum Vlissingen. niet vroeger zijn gemaakt dan tweede helft 19e eeuw, zodat mijns inziens de inventarislijst kan worden bijgesteld. Ik wil verder niet dieper ingaan op de techniek en opbouw van het uur werk zelf, maar weet uit ervaring dat vaak de vraag wordt gesteld: wat hoort er nu eigenlijk op de kap van de klok te staan. Het blijkt uit onderzoek dat de vroegste klokken werden ge tooid met drie uit hout gedraaide balustervormi- ge 'vazen', meestal beschilderd of verguld, of wel twee bazuinblazende engelen op de hoeken en een Atlas-figuur in het midden. Deze horen van linden- of Derkenhout gesneden te zijn. Later giet men deze beeldjes van alumini um of tinalliage. Door hun grofheid van gieten een mooie klok onwaardig. Bij de latere typen vindt men zeer vaak wit latoen koper geperste schildjes, die door hun bonte beschildering een kermis-achtige indruk maken. Over het uiterlijk van de kasten, mechaniek en soorten hoop ik een volgende keer iets te schrij ven.

Den Spiegel | 1990 | | pagina 17