NOTITIES OVER ONTSPANNING ROND DE EEUWWISSELING HERINNERINGEN VAN EEN VLISSINGER De ontspanning voor de minder-bedeelden, waartoe de meeste arbeiders van de Kon. Maatschappij 'De Schelde' in Vlissingen kon den worden gerekend, was in de jaren voor de Eerste Wereldoorlog gering. In de arbei dersgezinnen moesten alle touwtjes door de moeder aan elkaar geknoopt worden. Vader troostte zichzelf na zijn werktijd dikwijls in een café. Om de Schelde-arbeiders te kunnen op vangen ontstonden er bij de uitgangen van ae afdelingen, de poorten genoemd, langzamer hand volkscafé's. in deze café's werden door de bazen dikwijls de weeklonen uitbetaald. De caféhouder reken de er al op door langs de toog kleine glaasjes jenever tevoren gevuld op een rij te zetten, ge makkelijk voor de pak. De uitbetaler dronk ook graag een glaasje mee. Deze glaasjes zullen meestal het hoogtepunt van de 'ontspanning' na zeer lange werkdagen geweest zijn. De verleidelijke jenever hiela daarbij de arbeiders veel te lang in 'f café, en lang blijven kostte geld, centen die bestemd waren voor het ge zin. Deze wijze van uitbetalen kwam overigens bij grote bedrijven met veel arbeiders ook el ders in den lande vrij veel voor. Moeder en kinderen zaten echter thuis op het zaterdagse weekloon met smart te wachten. De winkels sloten wel erg laat - tot tien uur 's avonds - zodat het geld nog besteed kon wor den, maar het weekloon was sterk afgeroomd. De moeders van deze arbeidersgezinnen, vrou wen met een groot verantwoordelijkheidsbesef tegenover het gezin, moesten maar zien rond tebomen. Deze vrouwen probeerden bijverdiensten te winnen door als werkvrouw te gaan werken. Ze 'deden' thuis voor anderen de witte was, zij vermaakten alle kinderkleren van de oudste kin deren naar de jongeren. Ze breidden kousen en sokken voor gezinsleden, twee rechts, twee averechts. Voor de jongens en meisjes waren dit dan lange zwarte kousen tot boven de knie. Veel werk aus. En ze moesten altijd een paar goede kousen, d.i. zonder stopsels in voorraad hebben. Het eerste gat in de kous was niet al tijd aan de voeten, maar op de kniel Bij het buiten spelen vielen de kinderen het eerste een gat in de kous op de knie. In de jaren van grote armoede en verkeerd loongebruik meest door drank-, rook- en pruim- genot, groeide bij meer sociaal ingestelde bur gers het begrip dat dit zo niet voort kon gaan. Door een zekere mate van ondervoeding kwam tuberculose sterk op. Voor de armsten werd getracht d.m.v. schoolvoeding voor een dubbeltje per maaltijd bij de Zandjesschool door de Vereniging Hulp in Nood en later door de gemeente wat bij te springen, maar het zet te onvoldoende zoden aan ae dijk. De te lage lonen waren afgestemd op de concurrentie tus sen de scheepswerven in Nederland, waarbij Vlissingen door de grote afstand van de natio nale centra wellicht minder loon kon uitbetalen dan de werven in Rotterdam en Amsterdam. Bij de strijd om handhaving van de werkgelegen heid moesten de arbeiders dus ook hun steentje bijdragen. Er ontstonden verenigingen voor drankbestrij ding. Deze wezen ae arbeiders op het ver gooien van hun aanzien tegenover hun gezin nen en de gehele samenleving. Met o.m. zeer sterk sprekende kleurentekeningen op aanplak borden en zelfs met soortgelijke teksten op briefkaarten trachtte deze groepen het fatale van drankmisbruik bij te brengen. Het lukte maar ten dele, doch de ogen werden geo pend. Het voert te ver om dit nader uit te wer ken.

Den Spiegel | 1991 | | pagina 10