ONTSPANNING ROND DE EEUWWISSELING 12 Heel, heel langzaam groeide het inzicht dat enige ontspanning ten goede zou komen aan het Destrijaen van de genoemde misstanden. Er werd geprobeerd zangkoortjes te stichten, klei ne muziekverenigingen ontstonden. Dit oprich ten was al veel moeilijker, want voor instrumen tale muziek waren blaasinstrumenten nodig. En die waren duur. De sport kwam op, het wed strijdelement bij voetbal prikkelde niet alleen voetbalspelers, doch ook veel toeschouwers. Volkstuinen bewerken leverde goedkope veld vruchten op voor het gezin. Met een bamboe- hengel vissen was niet kostbaar. Door het toenemen van de bevolking ontstond er ook behoefte aan ontwikkeling na de lagere school. Een HBS was er nog niet. De Zeevaartschool kwam in 1903, er was het Instituut Van Linschoten op de Rommelkade, la ter Emmastraat, waar men lessen in vreemde talen en in wiskunde kon krijgen. Er ontstond behoefte aan lokalen waar men vergaderen kon, kleine toneelspelen kon opvoeren in club verband. Men probeerde misschien wel meer bewust buiten de volkscafé's te blijven. Zou zo het christelijke verenigingsgebouw ELIM rond 1900 ontstaan zijn op de hoek van de Coosje Buskenstraat - Spuistraat, waar nu nog de bios coop Alhambra staat? Het heeft maar tien jaar bestaan. De behoefte aan kleine lokalen voor algemeen gebruik werd door de Hervormde groepen daarna- voortgezet in de Noordstraat, in net CMJV-ge- bouw. Onder andere verschillende knapen- en jongelingenverenigingen kwamen daar weke lijks bij elkaar. Uit deze groepen zijn veel be kwame bestuurders voortgekomen. De meer linkse groeperingen, die misschien wel het langste in de café's zijn blijven hangen, richtten het verenigingsgebouw 'Diligentia' in de Nieuwstraat op. Eerst noemde men dit gebouw 'Ons Huis'. Het werd mogelijk met gelden uit de kas van het Nederlandse anarchistische P.A.S. (Plaatselijk Arbeids Secretariaat). De link se groepen zoals De Dageraad, de Syndicalisten en de AJC kwamen daar samen. Later ook de mandolinevereniging en de accor deonvereniging Crescendo. Zelfs de arme gar- nalenvissers kwamen daar 's middags bijeen als leden van de vereniging Schuttevaer, die opkwam voor binnenschippers. Men vergader- Het concertgebouw aan de Zeilmarkt- Emmastraat. Het had hier zijn oorspronkelij ke bestemming al ver loren en is in gebruik bij de Pinkster-ge meente. Foto I980. Parlikuliere collectie.

Den Spiegel | 1991 | | pagina 11