13 ONTSPANNING ROND DE EEUWWISSELING Grote Markt met ge bouw De Oude Vriendschap. Op de foto het huis geheel links. Foto ca I910. Collectie Gemeentearchief Vlissingen. de 's middags, omdat de mannen naar zee moesten vertrekken voor de dagvisserij. Dit pand was dus in de dertiger jaren tot een meer algemener vergaderlokaliteit geworden, hoe wel het tot het laatste toe bij vernieling door een bom in handen is gebleven van een syndi calist. Het Leger des Heils stichtte al heel vroeg in de Gravestraat een vergaderlokaal, waar men naast de diensten van het Leger ook de school jeugd met lichtbeelden-voorstellingen trachtte te binden. Maar het bijwonen van deze middag bijeenkomsten voor de jeugd uit visserskringen, juist in deze wijk met de Prinsenstraat en de Marinestraat, was voor burgerjongetjes niet te harden. Er was in het duister geen orde, men schreeuwde en gilde en floot. Het was de vijf cent entree niet waard. Het particulier initiatief ging behoefte aan gro tere lokalen in Vlissingen zien. Omstreeks 1900 bouwde men aan de Rommelkade (later Emmastraat) het beroemde Concertgebouw. Dat was een echt pand met een grote zaal voor ca 500 stoelen met een toneel, een paar kleine zalen, accomodatie voor toneeldecors, kleedkamers, een piano, een vestiaire met een buffet. De exploitant, de gebr. Ots, afkomstig uit Bergen op Zoom, waren vakmensen. Voor die eerste jaren was het een uitstekende acco modatie. Naar onze begrippen was het natuur lijk primitief. Geschrobde houten vloeren, niet comfortabele sterke houten stoelen, grote ko lomkachels voor de verwarming met matige uit straling. Een grote verbetering waren al ae toi letten. De familie Ots moest het eigenlijk hebben van het buffet. Bier en koffie waren toen ook al de nationale volksdrank. En bij bier behoren goede urinoirs! Tegelijk bij dit wat uit het centrum li£ Concertgebouw was er ook de iets Oude Vriendschap, aan de Breestraat. Ook daar een grote zaal voor ca 400 stoelen. Dit werd opgericht door een heer Kuipers. Deze familie moet financieel krachtiger zijn geweest. In klasse was de Oude Vriendschap iets min der, doordat achterstallig onderhoud ontstond aan het gebouw. Grote gezelschappen kwa men Vlissingen nu bezoeken. In De Oude Vriendschap kwam tijdens de Vlissingse kermis- week het beroemde en wat deftige gezelschap van Faveur. Daar gingen de elitekinderen stee vast naar toe voor een toegangsprijs van enke le kwartjes. In het voorgaande zijn, zo voor de vuist weg, wat herinneringen neergeschreven over de 'ont spanning'. Er zijn genoeg gegevens om nader in te gaan op data en feiten, wat echter veel tijd kost. In Vlissingen is een bloeiend ontspan- nings- en verenigingsleven ontstaan, en alles op eigen kracht. Ik noem nog een paar din-

Den Spiegel | 1991 | | pagina 12