15 MUSEUMCOLLECTIE EXPOSITIENIEUWS AMSTERDAM, KATTENKABINET Pijpekop met de tekst "Een Verjaargeschenk van zijn zoon Matthewis 1876'. Collectie SMV In de zeventiger iaren van de vorige eeuw kreeg de direkteur net te druk om zelf net vaar water te inspecteren en delegeerde hij dit werk aan het loodsenkorps. Deze construkfie verliep niet helemaal naar wens, zodat bij de marine om assistentie werd gevraagd. De Koperen Ko voer nu uit met een stuurman hydroqraaf aan boord. Vanaf l 875 was Willem Vader schipper aan boord van de Koperen Ko. Onlangs belde mij een kleinzoon van deze schipper, ook Willem geheten, met de mededeling dat hij een pijpe kop had van zijn grootvader met daarop een afbeelding van de Koperen Ko. Of het museum geïnteresseerd was. Deze pijpekop had Matthewis, de oudste zoon van schipper Willem Vader, in Hamburg laten vervaardigen. Matthewis voer zelf op de wilde vaart. Hij had de pijpekop laten maken om deze in l 876 aan zijn vader als verjaarsgeschenk aan te bie den. Vermoedelijk had Matthewis een foto van de Koperen Ko bij zich, want de afbeelding lijkt sprekend op het model dat al in het bezit van het museum is. De heer Vader wilde de pijp met afbeelding schenken aan het museum, wat in dank aan vaard is. Zo beschikt het museum sinds kort over een alleraardigst kleinood, met een van de oudste afbeeldingen van de Koperen Ko. De een houdt van honden, de ander van kat ten en zelden verstaan die twee elkaar. Ko men de hondenliefhebbers al ruimschoots aan hun trekken in trainingsdagen, kynologenver- enigingen en de onvermijdelijke hondenbab bels onder het 'uitlaten'. Voor kattenvrienden is er binnenkort in Amsterdam een bedevaarts oord - sophisticated zoals dit past bij de kat - in de vorm van een echt museum, gehuisvest in de fraaie stijlkamers van het pand in de 'gouden bocht' van de Herengracht nr. 497. Anders dan bij de Egyptenaren waar de kat heilig was en op allerlei manieren werd afge beeld, of de Chinezen en de Japanners door wie de kat vanouds om haar ingetogen ele gantie werd bewonderd, stona de kat in Europa niet in hoog aanzien, werd zelfs veraf schuwd als begeleider van heksen of speelde een dubieuze rol in sprookjes. Dat veranderde in de 19e eeuw toen de kat steeds meer het symbool van huiselijkheid werd en als zoda nig op allerlei manieren werd weergegeven in prenten, op schilderijen of als ceramiek. Mo derne kunstenaars laten zich nog altijd inspire ren door de even geheimzinnige als fotoge nieke kat. Het Kattenkabinet heeft een indrukwekkende collectie bijeen gebracht en voldoende zicht op de 'poeselogie' dat men het aandurfde in november het Kattenkabinet

Den Spiegel | 1991 | | pagina 14