DE STAAR NAAR VLISSINGEN 18 MUSEUMBIBLIOTHEEK BOEKBESPREKINGEN ELLEN OOMENS-PALS zwaar bewaakte lokale Rabobank. Langs met walkie talkies bewapende, zij het zeer vriende lijke Security-agenten werden de zangers door een doolhof van de bankburelen geleid, waar tenslotte een uitgelezen keur aan frisdranken en zelfs een heuse Grosch tapinstallatie waren op gesteld om de dorstige zangerskelen te laven en dus te smeren. Om kwart over acht - later dan voorzien om de intussen gearriveerde pianisten in staat te stel len zich om te kleden - kon het concert een aanvang nemen in een kerk met niet minder dan bijna duizend geduldig wachtende Zeeuwen. Onder hen waren prominenten zoals deputé J.B. Ventevogel met onder meer cultuur in zijn portefeuille, burgemeester Jaap C.Th. van der Doef van Vlissingen en één dame in Walcherse klederdracht. Ademloos luisterde het Zeeuwse publiek, geze ten op de met zachte kussens beklede kerkban ken, naar de prachtige composities, die de Maastrichtse mannen onder leiding van 'mae stro' Ramaekers ten gehore brachten. Evenals een half jaar geleden in de Grote Kerk te Naarden kregen ook de toehoorders in Vlissingen een Staarconcert van hoge kwaliteit geoffreerd. De Staar presenteerde hier naar mijn mening wederom een fraai visitekaartje, niet alleen door haar gloedvolle, karakteristieke 'sound' tot klinken te brengen, maar ook door met ongeveer honderdtwintig man een even wichtig, zorgvuldig samengesteld programma te bieden, waarin min of meer contemporaine composities van onder meer Nieland, Keuning en Dvorak en geliefde operakoren harmonisch gemêleerd waren, zodat zowel de connois seurs van het koorrepertoire als de echte opera- fans volledig aan hun trekken kwamen. Door plotselinge ziekte van de bas Bèr Schellings, die zou soleren, moest het programma te elfder ure enigszins worden gewijzigd, hetgeen geen afbreuk deed aan de harmonische opbouw van het programma. De soli van Math Lambert en Martijn Nieuwlands oogstten veel bijval. En terecht! Staar en solisten waren in Vlissingen uitstekend op dreef! Na een eerste temperamentvolle toe gift beklom mevrouw Van Nassau de kansel om een welgemeend woord van dank uit te spreken en tot slot riep ze de Staarnovieten op het podium naar voren om een speciaal ap plaus in ontvangst te mogen nemen. Het optre den van de Staar werd besloten met een recht uit het hart gegerepen en gezongen 'Gegroet mijn Limburg', dat het inmiddels laaiend enthou siast geworden publiek tot een staande ovatie verlokte. Een in Zeeland wonende Brabander kwam er maar niet over uit hoe de Staar het had klaargespeeld om de Zeeuwen overeind te krijgen! Tegenover Staarzangers herhaalde hij het na afloop tot vier maal toe... Resumerend: al met al een nogal bewogen reis, maar een zeer geslaagd concert, een waardige opening van het concertseizoen 1990-1991 Zwanenburg, G.J. Een nooit was het stil...: Kroniek van een luchtoorlog. Deel l: Luchtaanvallen op doelen in en om Nederland. Koninklijke Luchtmacht, 1990. Ditmaal wil ik de aandacht vestigen op een boek dat zich in het archief bevindt. Het betreft een uitgave van de Koninklijke Luchtmacht: 'En nooit was het stil' van G.J. Zwanenburg. Het boek is opgezet als kroniek en bedoeld om een overzicht te geven van luchtakties tegen doelen in en bij Nederland. Hierbij is gebruik gemaakt van dagelijkse operationele rapporten van de Oorlogsstaf van het Ministerie van Luchtvaart. Deze rapporten werden naar alle Commands van de RAF en de Staven van het leger en de

Den Spiegel | 1991 | | pagina 17