3 VOORWOORD VRIENDEN VAN HET VLIS SINGS STEDELIJK MUSEUM Achter ons ligt het jaar waarin het Vlissings museum zijn 100-jarig be staan heeft gevierd. Veel aktiviteiten stonden op het programma, waaronder verschillende tentoonstellingen. In de media is hieraan op diverse momenten aandacht besteed. Als hoogtepunten mogen zeker worden genoemd de te rugkeer van 'De Tromp' en het optreden van de Koninklijke Zangvereniging Mastreechter Staar in de St.Jacobskerk. Het bestuur heeft aan deze aktiviteiten veel werk gehad. Vanaf eind 1989 was zij reeds bezig met de voorberei- dinq. Het optreden van de Mastreech- I li I I li ter Staar in een volle kerk op 6 oktober was dan ook een waardige afsluiting van al deze inspanningen. Het komen de jaar 1991 zal een wat 'soberder' jaar zijn, waarin de vereniging haar re guliere aktiviteiten weer zal hervatten. Ook de verenigingskas moet weer eens wat 'tot rust' komen. In het afgelopen jaar heeft een van onze bestuursleden, mevr. Aafke Verdonk, veel aktiviteiten ontplooid voor de jeugd in het museum. Dit pro gramma zal in de toekomst zeker wor den gecontinueerd. Dat onze vereniging gezond is blijkt uit de groeiende belangstelling bij de di verse lezingen. Het ledentaf blijft toene men. Ook elders in Nederland, via col lega-verenigingen, valt een tendens te bespeuren van een toenemende be langstelling voor cultuur in het alge meen. Het aantal vriendenverenigingen van musea is de laatste jaren sterk toegeno men. De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen behoort landelijk gezien tot de middelgrote, hoewel het museum zelf tot de catego rie kleinere musea behoort. Steeds meer gaan de vriendenverenigingen fungeren als een intermediair tussen het publiek en het museum. De mogelijkhe den die de verenigingen hebben ten aanzien van o.a. public relations, sponsorwerving en evenementen rond om de musea worden mijns inziens nog onvoldoende benut. De betrokkenheid van het publiek heeft een gunstig effekt op de positie van de Nederlandse musea. Op die manier kunnen zij ook een grotere rol spelen bij cultuurbehoud en cultuurbeleid. Een goede verhouding tussen Vrienden en museum is hierbij van essentieel be lang. Onze vereniging ziet dit duidelijk in en wil graag meewerken aan dit cul tuurbehoud ten behoeve van volgende generaties. We hopen tenslotte dat onze kleinkinderen het 200-jarig be staan van het Vlissings museum mogen meemaken. Ik dank mijn medebestuursleden, en speciaal de redactieleden, voor hun inzet in het afgelopen jaar en wens u allen voor 1991 heel veel goeds en gezondheid toe voor u en degenen die u dierbaar zijn. W. van Nassau-Damen, voorzitter.

Den Spiegel | 1991 | | pagina 2