DE GESCHIEDENIS VAN DE LUXOR-BIOSCOOP C.GEENSE, oud-filmoperateur Volgens gegevens van diverse oud- Vlissingers zou ene meneer Boekhout, woonachtig op het toenmalige 'Eiland', de bioscoop hebben laten bouwen op de hoek Nieuwstraat - Bellamypark (thans een winkel in artikelen voor au to's). Dit is geweest vrij kort na de eeuwwisseling, ongeveer 1907-1908. Dhr. Boekhout was dus de eerste ex ploitant/eigenaar van de Luxor. Het heeft geduurd tot de jaren twintig. De bioscoop is toen overgegaan aan de fam. Smits, die het bedrijf tot het eind van de 2e Wereldoorlog behielden. De fam. Smits had ook de Alhambra- bioscoop in bezit, maar die is in 1936 overgegaan aan C.J. van Liere en Zn. uit Goes. In de tijd van de stomme films werden deze be geleid op,een piano voorin de zaal. Dit om de diverse scenes op het witte doek wat meer allu re te geven. Bekende pianisten uit die tijd wa ren één van de gebroeders Smits en verder Willem Klein. Deze reed ook wel eens met zijn piano door de stad en gaf hier en daar een deuntje weg. Dit heeft geduurd tot ca 1930, want toen kwam de geluidsfilm. De entreeprij zen uit die tijd waren 25, 50 en 75 cent. De matinee-prijs, op zondagmiddag, bedroeg 10 cent. Tijdens de 2e Wereldoorlog is de bioscoop normaal open gebleven met uiteraard alleen Duitse films. De Vlissingse bevolking mocht ook naar binnen maar dat waren er niet zoveel, ge zien de evacuatie van de bevolking uit Vlissingen. Uiteraard was het allemaal Duitse propaganda wat de klok sloeg. Direkt na de bevrijding hebben de Engelsen er gebruik van gemaakt als bioscoop tot ca augustus/septem- ber 1945. Op 1 oktober 1945 heeft de firma Van Liere de exploitatie van de Luxor overgenomen als huurbioscoop. Alhambra was eigendom en Luxor wilden ze ook graag kopen. Het ge bouw was echter eigendom geworden van een oude dame, woonachtig ergens in Nederland. Die beschouwde deze bioscoop als een mooie investering en van verkoop wilde ze niets we ten, ondanks herhaalde pogingen daartoe. Wel verhoogde ze de huur op geregelde tij den, ondanks tegenwerpingen van de exploi tant. Zou de verhoogde huur niet betaald wor den dan zou ze wel verkopen, maar dan aan een concurrent. Dat vond de firma Van Liere, ook eigenaar van de Alhambra, niet zo leuk, dus dan maar meer huur betalen. i Gebouw midden: hel Luxor-theater op het Bellamypark. Foto ca 1915. Partikuliere collectie.

Den Spiegel | 1991 | | pagina 3