5 LUXOR-BIOSCOOP Een geluk was dat Luxor en ook Alhambra lie pen als een trein. De Vlissingers kwamen weer terug en er waren veel arbeiders op Walcheren vanwege het dichten van de dijken en de verdere wederopbouw. Je kon in die tijd draaien wat je wilde, je zat toch iedere avond twee keer vol, en 's zondags drie keer. Je mocht toen ook nog roken in de bioscoop (tot ongeveer 1948) en dat in een gebouw wat daar eigenlijk niet op ingericht was wat de ventilatie betreft. De eerste voorstelling om 19.00 uur ging nog, maar bij de tweede voor stelling om 21.00 uur was de hele zaal een rookgordijn. Het was dan ook terecht dat het roken weer verboden werd. Het heeft echter nog wel een jaar geduurd voor de laatste stie keme roker het ook opgaf. De Luxor-bioscoop was een sensatie-bioscoop. Cowboys, boeven, moordenaars, rovers enz. De betere films draaiden in Alhambra. De Belgische loodsen uit die tijd die veel in Luxor kwamen, lekker dicht bij de Loodsenwacht, noemden Luxor dan ook 'Het Schiettekot'. Maar leuk en gemoedelijk was het wel alle maal. Ook op straat was het toen nog gezellig. De jeugd liep het rondje Bellamypark Nieuwendijk - Wolstraat enz, en ook de mu ziektent op het Bellamypark werd op zaterdag avond wel eens gebruikt voor concerten. Je had toen ook nog op geregelde tijden 'De ron de van het Bellamypark' voor fietsers. Het bracht allemaal mensen op straat. Die gezellig heid heeft wel geduurd tot eind jaren vijftig. De televisie was in aantocht, en dat ging je natuur lijk het eerst in de bioscoop merken. Voor één film in de week werden het er twee, en zondagmiddag weer een andere voor de jeugd. Dit was eigenlijk het begin van het ein de van de Luxor-bioscoop. Voor de TV was er ook weer ander vermaak op gang gekomen in Vlissingen, zoals het Concertgebouw, Schelcfehal, sport enz. Er kwamen steeds min der mensen naar de bioscoop en steeds meer gezinnen kregen televisie. Er kwamen nog meer films tot vijf in de week, maar het mocht niet baten. Zaten er in de be- De Luxor-bioscoop in de 50er jaren jbij de gepar keerde auto).. Foto ca 1952. Partikuliere collectie. ginjaren na de oorlog steeds ca 300 mensen per voorstelling in de zaal (volle bak), begin ja ren zestig was dat nog maar 20% en nog later zelfs 10%. Dit werd niet meer beter wat je ook probeerde: mooie showfilms in kleur, een groter filmdoek, een pauze inlassen om het publiek het idee te geven dat ze toch een avondje uit waren. Het nielp niet; de mensen kwamen de deur niet meer uit, want ze hadden televisie. Op 1 april 1966 (geen aprilmop) sloot Luxor als bioscoop de deuren. Er was een monu ment, ik wil niet zeggen een hoogstaand cul tuurmonument, van het Bellamypark verdwe nen. Het was meer een monument van gezelligheid en levendigheid op het Bellamy park. Na de sluiting als bioscoop is er nog ge bruik van gemaakt door resp. een soort disco, een stoffennal en door de Pinkstergemeente. In mei 1977 viel het definitieve einde van de Luxor en werd er begonnen met de sloop. Weer was er voor veel Vlissingers een stukje oud Vlissingen weg, en daarmee de gezellig heid rond het Bellamypark.

Den Spiegel | 1991 | | pagina 4