ALHAMBRA-THEATER Vlissingen ook niet zo aangeslagen te zijn, want in 1912 besluit de heer Smits Cosmopo litan drastisch te verbouwen tot bioscoop en variété-theater. Dit initiatief is in die tijd waarschijnlijk nogal vooruitstrevend geweest, want pas na 1907 werden de eerste bioscopen in het land geo pend. Voor die tijd kende men alleen het feno meen van reizende bioscoop. En Vlissingen was natuurlijk nog wel een uithoek van het land, waar alles iets later gebeurde. Volgens de Vlissingsche Courant uit die jaren moet Alhambra een aanwinst voor het Vlissings uitgaansleven zijn geweest. Lovend wordt ge sproken over de zaal voor ongeveer 500 per sonen, die in een zee van elektrisch licht zal baden (aangelegd door de firma Gebr. Polak!). "Boven de galerij alleen komen reeds 31 gloeilampen" en "Alhambra wordt een theater dat in menig opzicht een attractie voor onze stad mag worden genoemd." Hebben deze lofuitingen eigenaar Smits soms wat over moedig gemaakt? In 1913 staat hij namelijk kandidaat voor de gemeenteraadsverkiezin gen, maar zonder veel succes. Hij haalt het niet, ondanks zijn bekendheid als hotel- en bioscoophouder. Het filmprogramma wordt die dagen nogal overheerst door de zgn. 'Balkancrisis1, het voor spel tot de Eerste Wereldoorlog. Zoals de Vlissingsche Courant schrijft: "De bezoekers zul len gelegenheid krijgen om den Balkan-oorlog aanschouwelijk te zien voorgesteld, wat wel een bijzondere attractie mag worden ge noemd." In 1928 komen de eerste sprekende films. Daarvoor begeleidde een van de broers Smits de stomme films op de piano. Omdat de toegangsprijzen - in 1912 naar gelang de rang variërend van 15 tot 75 cent - voor veel mensen in Vlissingen toch een bezwaar waren, werd er in de twintiger jaren op de Grote Markt af en toe een groot wit doek gespannen, waar men films op projekteerde. Het Smitstijdperk eindigde in 1936. De heer C.J. van Liere uit Goes nam Alhambra over en ging ook het Luxor-theater aan het Bellamypark exploiteren. Het betekende weer modernisering van het gebouw. Een wijziging van de voorpui en binnen een "zuig- en blaasinstallatie, zoodat hopelijk het verblijf op de duurste rang ietwat aangenamer wordt dan tot dusver het geval was". Ook de programmering wordt wat veran derd: Alhambra krijgt voortaan de betere films en Luxor zal zich beperken tot de cowboy- en sta-of-ik-schiet films. Vier jaar later begon de oorlog en ondanks de kritieke ligging bleek het toch de enige zaal te zijn in de staa, waar zonder veel ongemakken bijeenkomsten konden worden gehouden. In het begin vonden er dan ook regelmatig op zondag kerkdiensten plaats. Voor de jongeren, die van hun ouders nooit de verderfelijke bios coop mochten bezoeken, een welkome afwis seling. Als in de zestiger jaren de televisie zijn intrede doet gaat het hollend achteruit met het bioscoopbezoek. Luxor weet het niet te redden en sluit in 1966. Alhambra zet door en komt langzaam aan weer in een opwaartse spiraal. De heer Van Liere stapt uit het bedrijf en de nieuwe eigenaar, een exploitatiemaatschappij in Enkhuizen, besluit in 1978 het nu toch wel sterk verouderde interieur op te knappen. Er ko men twee zalen, terwijl ook de filmapparatuur geheel vernieuwd wordt. Het vervolg van de geschiedenis zal de lezer bekend zijn. Na een nieuwe inzinking met de komst van de video film wordt de bioscoop weer aantrekkelijker voor het publiek. Het heeft de nieuwe eige naar, de heer Ad Westrate, doen besluiten om dit jaar maar weer eens te gaan verbouwen en wel heel ingrijpend. Van twee naar vier zalen, een uitbreiding die mogelijk werd door de be lendende panden erbij te trekken. Vlissingen kan met dit nieuwe bioscoopcomplex weer een aantal jaren vooruit. Maar of net er tachtig worden staat nog te bezien. STORING Als gevolg van een technische storing in de computer waarmee deze Spiegel wordt ge maakt, is dit nummer wat later verschenen dan u gewoonlijk van ons gewend bent. De redaktie.

Den Spiegel | 1991 | | pagina 6