AMUSEMENT EN CULTUUR OP DE BOULEVARD 8 ELLEN OOMENS-PALS De invulling van de Boulevard is nog steeds niet rond. Als de bestaande plannen uitge voerd worden zullen er torenhoge gebouwen verrijzen. Vlissingen krijgt andere contouren. Anders maar ook mooier? Ik vermoed dat velen met weemoed terug zullen denken aan de Boulevard in vroeger tijden. Met zijn wandel- pier, de Kunstkring van het Zuiden, de Vic en net Willemientje. Deze namen roepen een bepaalde sfeer op. Een sfeer die ik alleen kan proeven uit de ver halen van oud-Vlissingers. De geschreven infor matie over dit soort zaken is helaas schaars. De Kunstkring van het Zuiden springt er wat dat betreft uit, met name vanwege de expositie die onlangs in het museum gehouden werd. De Vic is omgeven door een waas van tegen gestelde meningen over deze dancing. Of men er wel of niet kwam, iedereen kende deze zaak. Op de Boulevard bevond zich café L'Esperance, een melk- en ijssalon. Later werd deze omgedoopt in café Victoria, een dancing die in de volksmond de Vic werd genoemd. In de Vic stond een dansorgel. Eigenaar was de familie Jansen. De zaak liep goed, maar had een slechte reputatie. Terecht or onterecht? Tegenwoordig zijn velen de laatste mening toe gedaan. Toendertijd werd de dancing vooral bezocht door matrozen met hun meisjes. In het jubileumboek van de Zeevaartschool las ik dat de 'blikken' niet in de Vic kwamen uit angst voor ongeregeldheden met de 'Marine'. Zij gingen dansen in het 'Willemientje', waar een strijkje speelde. Eigenaar van deze zaak was de familie Dert, een zeer ondernemende fami lie. Later kwam het 'Willemientje' in handen van de familie Smits, eveneens een bekende naam in Vlissingen. Wie niet wilde dansen maar alleen wilde lui steren kon op zaterdag naar de muziektent gaan. Deze bevond zich op de Boulevard bij de Leeuwenstrap. Er werden concerten gege ven. Geïnteresseerden in schilderkunst konden terecht in het Badpaviljoen waar de Kunstkring van het Zuiden exposeerde. Het voorafgaande lezende bedenk ik hoe brui send de Boulevard vroeger was. Een ontmoe tingsplaats, niet alleen voor wandelaars, maar ook voor amusement- en cultuurzoekenden. Ik heb het niet meegemaakt, maar toch maakt het me weemoedig. De Boulevard. Uitgaascentrum in de jaren 1910 met Strandhotel, muziek tent, Willemientje, de badpaviljoens en de strandwinkel van de fam. Dert.

Den Spiegel | 1991 | | pagina 7