VERENIGINGSIMIEUWS 12 JAARVERSLAG SECRETARIAAT 1990 De aktiviteiten van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen stonden dit jaar in het teken van het 100-jarig bestaan van net Stedelijk Museum Vlissingen, met als hoog tepunten de terugkeer van net in Amsterdam gerestaureerde scheepsmodel de Tromp en het concert van de Mastreechter Staar in de Sint Jacobskerk. Daarnaast zijn de verschillende ten toonstellingen die ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan door het museum waren georga niseerd door veel 'Vrienden' bezocht. Het bestuur is vroeg in het jaar begonnen met de voorbereidingen voor de eerder genoemde aktiviteiten. Daarnaast werden ook weer maan delijkse lezingen georganiseerd. De voor febru ari 1990 geplande lezing 'Stucadoorswerk van toen naar nu' kon helaas op het laatste mo ment niet doorgaan. Ondanks melding hiervan in de plaatselijke pers kwamen enkele leden toch naar het museum. Gelukkig kwamen zij niet voor niets, want de heer R. den Broeder verzorgde voor deze kleine, doch zeer geinter- esseerae groep een met veel enthousiasme ge- improviseerde lezing over de geschiedenis van Vlissingen. Op 20 maart hield de heer J. van Nassau een lezing getiteld 'De taal van de muziek'. De heer Van Nassau bleek goed in staat deze taal voor ieder verstaanbaar te maken. Op 7 april werd de jaarlijkse excursie ondernomen, naar Hulst dit keer. Bezocht werden het stadhuis, de basiliek en het streekmuseum. Tussen de mid dag werd een uitstekende koffietafel genoten. Op 10 april verzorgde de heer B. Altena, au teur van Het boek 'Een broeinest der anarchie' een lezing: 'Wonen in de Vlissingse volkswij ken voor 1920'. De heer Altena boeide zijn toehoorders met een goed en met veel humor gebracht verhaal, hier en daar voor velen zeer herkenbaar. Voor april was dit nog niet de laat ste aktiviteit. Het weekend van 28 en 29 april was open museumweekend en het bestuur or ganiseerde op zondagmiddag 29 april een sherryconcert. Onder het genot van een drank je kon worden geluisterd naar zang, verzorgd door het vokaal ensemble 'St.Laurens'muziek van een accordeonkwintet onder leiding van de heer G. Blom en van dwarsfluitleerlingen van mevrouw Andriessen van de Zeeuwse Muziekschool. De jaarlijkse ledenvergadering werd gehouden op 17 mei. Dit jaar waren twee leden van het bestuur aftredend en herkiesbaar. De dames W. van Nassau en M. van der Sluis werden voor een nieuwe termijn van vier jaar gekozen. Na de vergadering verzorgde de heer A. Kats- man een lezing: Jacob Cats en zijn tweeën tachtigjarig leven'. Feiten, voordrachten van teksten en dia's zorgden voor een levendig ge heel. Op 1 juni werd de terugkeer van de Tromp ge vierd. Namens de Vrienden werd een vitrine aangeboden, waarin de Tromp schitterend tot haar recht komt in een zaal met een aangepas te presentatie. Alle leden van de Vereniging Vrienden waren uitgenodigd en het was dan ook een gezellige drukte. De heer W. Weber, conservator van het muse um, hield 7 juni een zeer geslaagde lezing over 100 jaar museum. Ondanks de beginnen de zomer werd ook deze avond goed be zocht. In de zomer werden geen aktiviteiten ontwikkeld maar het werkcomitee Mastreechter Staar werkte hard aan de voorbereidingen van het geplande concert. Op oktober waren zo'n kleine 900 mensen in een feestelijk met bloemen getooide kerk getuige van een cultu reel evenement dat we zeker als zeer geslaagd kunnen beschouwen. In het najaar waren er weer lezingen. Mevrouw Engelenberg vertelde op 1 1 septem ber aan de hand van dia's over 'Duizend jaar Christendom in Rusland'. Zij deed dit vanuit de achtergrond van haar eigen geloof, Grieks-or thodox, en liet zelfs enkele gezangen horen. Op 17 oktober behandelde de heer R. den Broeder aan de hand van dia's "De monumen ten van Vlissingen', voor velen een interessant onderwerp. De heer A. van Dijk hield op 14 november een lezing over 'Burgers in Vlissingen tijdens W.O. II'. Het laatste deel in een serie

Den Spiegel | 1991 | | pagina 11