17 EVENEMENTEN 25 april: LEZING 23 mei: JAARVERGADERING 23 mei: LEZING Een van de belangrijkste vormen van Japanse kunstuitingen zijn de Ukiyo-e of beelden van de vliedende wereld (e beeld, ukiyo van de vliedende wereld). Zij geven het dagelijkse le ven in Japan weer van de 17e eeuw tot de 19e eeuw. Voor die tijd was het kijken naar kunst een voorrecht van de hogere standen. Aanvankelijk werden ukiyo-e gebruikt om literai re werken te illustreren. Doordat ze via het af drukken van houtsneden in grote oplagen kon den verschijnen, bereikten ze ook het volk en werden enorm populair. Men wilde ukiyo-e die amusant, opvallend en gemakkelijk te begrij pen waren. Zeer geliefd waren de portretten van acteurs van het Kaboeki-toneel en gevierde courtisa nes. Veel prenten hebben een sterk erotische grondslag. Sensualiteit en romantiek gaan hand in hand. Het gelijknamige boek toont het ontluiken en de ontwikkeling van de ukiyo-e ge zien tegen de maatschappelijke achtergron den. De uitgave is rijk geïllustreerd (meer dan 300 prenten), leder nieuw gedeelte prenten wordt voorafgegaan door een korte biografie van de verschillende kunstenaars. Ook de tech niek wordt belicht. Een bijzonder fraai uitge voerd boek dat de lezer en kijker een blik gunt achter Japans mysterieuze schermen. Op donderdag 25 april 1991, om 20.00 uur in het Stedelijk Museum Vlissingen houdt de heer Nico Out, consulent kunstzinnige vorming, docent kunstbeschouwing, kunstgeschiedenis en recensent beeldende kunst, een lezing met als titel: Visies op Kunst. Beschouwingen over kunstwerken en hun publiek, vroeger en nu. Het geheel zal door dia s worden toegelicht. De le zing is voor leden gratis toegankelijk en niet-le- den betalen een toegangsprijs van f 2,50. Op donderdag 23 mei 1991 wordt de 12e ledenvergadering van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum gehouden. De verga dering begint om 19.00 uur en is uitsluitend toegankelijk voor leden. De agenda luidt: 1Opening en mededelingen voorzitter 2. Notulen vorige vergadering 17 mei 1990 3. Verslag kaskommissie en benoeming nieuwe kaskommissie 4. Behandeling jaarverslag sekretariaat (zie blz. 12), financieel jaarverslag en jaarverslag redaktie 5. Rondvraag 6. Sluiting. Na de ledenvergadering op 23 mei zal er een lezing worden georganiseerd over Kaapvaart en Piraterij. Dit naar aanleiding van de tentoon stelling die op 1 juni aanstaande zal worden geopend in net Stedelijk Museum Vlissingen. De tentoonstelling Kaapvaart en Piraterij is een initiatief van het Stedelijk Museum Vlissingen en het Rijksmuseum Nederlands Scheepvaartmuse um. Bij het ter perse gaan van deze Spiegel was de naam van de kaapvaartdeskundige die de lezing zal houden nog niet bekend. Wij ho pen u dit zo spoedig mogelijk via de plaatselij ke pers te laten weten.

Den Spiegel | 1991 | | pagina 16