HONDERD JAAR BLAASMUZIEK, PRESTATIE OF VERDIENSTE L 9 D A. BROERS Vorig jaar vierde de Koninklijke Harmo nie Ons Genoegen haar honderdjarig bestaan met een aantal grootse aktivi- teiten. Hiermee onderstreepte de ver eniging haar rol in de Vlissingse sa menleving, n.l. het muzikaal opluisteren van bijzondere gebeurtenissen door amateurs die er plezier in beleven dit zo goed mogelijk te doen. De blaas muziek is voor veel beoefenaars ervan een betaalbare mogelijkheid om in or- kesfvorm muziek te (leren) maken. In de vorige Spiegel werd de oprichting van veel verenigingen in de vorige eeuw maat schappelijk verklaard. Het weergeven van de geschiedenis van de Kon. Harm. Ons Genoe gen is echter niet zo gemakkelijk. Door een brand op 7 mei 1956 werd het repetitielokaal verwoest, waarbij het hele archief verloren is gegaan. Van voor die tijd is weinig tastbaars bewaard gebleven. Herinneringen van oud-le den, de in het gemeentearchief liggende ver spreide wapenfeiten en correspondentie en fa to's zijn bij de samenstelling van dit artikel de handvaten. De muziekbibliotheek van de vereniging is ge spaard gebleven en door een intensieve inven tarisatie en studie is een aardig overzicht ver kregen van de muzikale prestaties door de jaren heen. De stukken uit de begintijd liegen er niet om. Met de kennis die er nu is over de instrumenten van toen is de conclusie dat er erg goede muziekanten en een vakkundige leiding geweest moet zijn, want het orkest speelde mu ziek van goede kwaliteit. Waarom dat later minder werd maar nu weer terug komt zal in dit artikel mogelijk duidelijk worden. In 1 874 werd een harmonieorkest onder de naam 'Ons Genoegen' opgericht. Door nu on bekende oorzaken werd het orkest weer ont bonden, waardoor Vlissingen bij de viering van de tiende verjaardag van Prinses Wilhelmina zonder orkest dreigde te zitten. Op verzoek van burgemeester Tutein Nolthenius werd op 12 augustus 1890 een her-oprich tingsvergadering gehouden. Ï5- - fcr m I t:~ mij. -1 Kon. Harmonie Vereniging Ons Genoegen. Staliefoto op hel bordes van het oude stadhuis aan de Houtkade. Foto 1945, collectie Gemeentearchief.

Den Spiegel | 1991 | | pagina 8