11 MUSEUM NIEUWS OPRICHTING 'STICHTING SPONSOR STEDELIJK MUSEUM VLISSINGEN' WILBERT WEBER vereniging op Taptoe Vlissingen, maar het Harmonieorkest klinkt nu eenmaal veel beter in een concertopstelling. De beide muziektenten zijn echter met de komst van ingeblikte en elek tronisch geproduceerde muziek verdwenen en het concertgebouw is tot een Godshuis omge vormd. De band met de K.M.S. is altijd era hecht ge weest. Diverse direkteuren van de grootste werkgever van Vlissingen waren beschermheer van de vereniging en bij gelegenheid werd op getreden als Bearijfsorkest'bijvoorbeeld bij ae uitwisseling met de harmonieorkesten van de scheepswerven Dockyard en Wilton Feijenoord van het Rijn- Scheldeconcern. Het predikaat 'Koninklijk', aan de vereniging verleend bij het zestig jarig jubileum, vanwege haar houding tijdens de oorlogsjaren 1940- '45 en door haar prestaties op cultureel ge bied, past geheel in de traditie van de vereni ging gezien haar plaats in de Vlissingse samenleving. De moeite die zij nog steeds doet om het zo te houden en de blaasmuziek niet al leen te zien als hobby van de individuele leden is de basis van de vereniging. De muzikale prestaties lijken afhankelijk van de behoefte aan blaasmuziek en dat die bestaat is dan ook weer te danken aan de muzikale invulling door de orkesten zelf. In l 990 bestond het Stedelijk Museum Vlissingen honderd jaar. Dit is gevierd met een groot aantal exposities. In dat zelfde jaar bestond het makelaarskan toor 'Tneelen en Van der Weele' tien jaar en betrok een nieuw pand aan de Badhuisstraat. De makelaars grepen deze opening aan om een nieuwe traditie in het leven te roepen. Het is vaak de gewoonte bij een dergelijke ope ning dat belangstellenden de jubilerende firma uitgebreid 'in de bloemen zetten'. Theelen en Van der Weele stelde hun genodigden echter voor om in plaats van de gebruikelijke attentie een bedrag te storten op een speciale reke ning. Dit bedrag zou ten goede komen aan het museum. Een deel van dit geldbedrag is gebruikt om een buitenverlichting aan te schaffen voor het museum. Een ander deel werd besteed aan een lessenaar met ingebouwde geluidsinstalla tie. Met deze laatste schenking is een jarenlan ge wens voor een beter spreekgestoelte in ver vulling gegaan. In november 1990 werd het Vlissingse Alhambra Theater na een uitgebreide renovatie en uitbreiding heropend. Het initiatief van het makelaarskantoor om een bijdrage te vragen ten behoeve van het museum werd overgeno men. De opbrengst van deze aktie zal gebruikt worden voor herinrichting van een zaak op de tweede verdieping met zeearcheologie als on derwerp. Om dit initiatief voort te zetten hebben deze bedrijven het initiatief genomen om een stich ting in het leven te roepen. Jubilerende bedrij ven zullen benaderd worden om op dezelfde wijze een schenking te doen aan het museum. Het museum krijgt hierdoor de beschikking over extra middelen die, als de aktie goed loopt, struktureel kunnen worden. Voorlopig wordt er van uitgegaan dat deze middelen gebruikt zul len worden om bijzondere investeringen moge lijk te maken. Daarbij mag het uiteraard nooit zo zijn dat de gemeente deze extra financie ringsbron gebruikt om de reguliere gemeentelij ke bijdrage terug te brengen. De besteding van de gelden zal daarom altijd voor zoge naamde additionele zaken zijn.

Den Spiegel | 1991 | | pagina 10