KON. HARM. ONS GENOEGEN 10 De Deltaband, de showgroep van de Kon. Harmoniever. Ons Genoegen. Foto 60er jaren, collectie Gemeentearchief Vlissingen. Als tegenprestatie voor de verstrekte subsidies van ae Maatschappij tot Nut van het Algemeen gaf het orkest tot in de jaren '30 per seizoen 10 concerten in de muziektenten op de Boulevard en het Bellamypark. De blaasmuziek heeft in de óOer jaren concur rentie gekregen van andere vormen van geor ganiseerd lawaai maken. Met de omvorming van de in 1945 opgerichte 'signaalafdeling1 tot een commercieel opererend snoworkest met de naam Deltaband in 1967 bleef de vereni ging en de Vlissingse blaasmuziek in de be langstelling. Aan het muzikale niveau van des tijds wordt nu echter met gemengde gevoelens teruggedacht. Vanaf de oprichting kende het orkest grote suc cessen, vooral tijdens taptoes en optochten in Bel gië en Frankrijk. Heel intensief werd ge werkt om vooral in uiterlijk vertoon op te vallen met strakke militaire showbewegingen, zonder verdere toevoegingen. In 1980 werd begonnen met de voorbereiding voor een tournee door Amerika. Wegens ge brek aan organisatie in de US werd zes maan den voor de geplande aanvang de tournee af geblazen. Een positieve erfenis van dat projekt is een betere muzikale afwerking, waardoor de band zich kon gaan onderscheiden van gelijk waardige orkesten, zowel in show als muziek. Het resultaat was een gouden medaille op het Wereld Muziek Concours in 1989 en het be haalde 'Kampioen der Lage Landen' in 1990. In Zeeland waren lange tijd nauwelijks vervolg opleidingen en getalenteerde, jonge muzikan ten vertrokken na de middelbare school naar elders, zodat de orkesten werden uitgehold. Door het te snel 'opleiden' van nieuwe mensen boette de vereniging aan kwaliteit en kwantiteit in. De laatste jaren is veel geïnvesteerd om dat op te kunnen vangen. Een muzikaal kader is gevormd om gekwalificeerd instruktie te kunnen geven. Daarnaast worden veel leerlingen aan de Zeeuwse Muziekschool door vakmusici ge schoold en zijn twee jeugdorkesten samenge steld waarin de leerlingen orkestervaring op kunnen doen voordat ze geplaatst worden in de Deltaband of het Harmonieorkest. De huidige spontane toeloop van jeugdleden is mogelijk te danken aan de wijze waarop con sequent de kwaliteit van de opleidingen wordt getoetst en bijgesteld. Dat blaasmuziek toch nog vaak een verkeerd beeld oproept is mede te wijten aan de bij de maatschappelijke veranderingen vergeleken achtergebleven ontwikkeling in de blaasmuziek zelf, waardoor de aansluiting lange tijd werd gemist. Het beleid van de muzikale leiding van ae vereniging is nu veel meer gericht op het sa mengaan van de behoefte van de liefhebber (waaronder de leden van de vereniging] en de (spontane) toehoorder. Dit in tegenstelling tot het op zichzelf gerichte beleid uit vorige decen nia. Het resultaat is vooral te horen, ware het niet dat de vereniging veel te weinig kan laten beluisteren dat die progressie er is. De Deltaband is dan wel het visitekaartje van de

Den Spiegel | 1991 | | pagina 9