13 DE TOCHT VAN CRIJNSSEN Suriname veel geschreven. Onderzoek wijst echter uit dat de kennis van deze tocht en ook die van Cornelis Evertsen beperkt blijft tot een kleine kring. Beide mannen waren, zeker waar het Evertsen betreft, al bij vele kaperactiviteiten betrokken. Crijnssen ondernam bovengenoemde tocht tij dens de tweede Engelse oorlog (1665-166/) en Evertsen tijdens de derde Engelse oorlog (1672-1674). Dat voor wat betreft deze toch ten de Staten van Zeeland en de Gecommit teerde Raden van Zeeland als opdrachtgever fungeerden, is niet zo uitzonderlijk. Hoewel de provinciale staten in de gewesten enige invloed konden uitoefenen op het beleid binnen de admiraliteitscolleges, was dit in pro vincie Zeeland wel erg groot. Op 1 3 augustus 1597 was namelijk in de "Instructies voor de Collegies der Admiraliteiten" vastgelegd dat de Staten van Zeeland hun autonomie over de zeezaken zouden behouden. Bij wijze van uit zondering zouden zeven leden van de gecom mitteerde raad van Zeeland (de gedeputeerden zoals deze nu worden genoemd), tevens zitting hebben in de admiraliteitsraad van de provin cie Zeeland. Hoewel ze verondersteld werden deze functies bij de uitoefening ervan geschei den te houden, kan men zich voorstellen dat dit niet altijd het geval was. Deze uitzonderlijke verstrengeling van bestuurscolleges heeft in de andere gewesten veel ongenoegens veroor zaakt. Toch is deze unieke regeling van kracht gebleven tot aan het einde van de 1 8e eeuw en het leek me juist deze hier te noemen. De animator van deze kaperondernemingen was Pieter de Huybert, raadspensionaris van Zeeland. Hij drong bij zijn ambtgenoot Johan de Witt, raadspensionaris van Holland, aan op deelname van ook dat gewest bij de door hem voorgestelde tocht. Steeds weer werden deze verzoeken afgewezen omdat De Witt meende dat de schepen die ervoor benodigd waren ingezet moesten worden in de strijd dichter bij huis en deze niet gemist konden worden bij de oorlogvoering. De Huybert be toogde eenter dat zijn plan, een aantal sche pen uit te rusten om hiermee in de winterperio de, als de oorlogsactiviteiten in het Het Zeeuwsci! eskader voor Cauix or 23 Fêbu. 167.). Grisaille door P. Vogelakr, Maritiem Mie-seltm PRINS HENDRIK te Rotterdam Hel Zeeuws eskader onder Cornelis Evertsen te Cadiz in 1674. Grisaille door P. Vogelaer. Collectie Maritiem museum Prins Hendrik Rotterdam.

Den Spiegel | 1991 | | pagina 12