19 LITERATUUROPGAVE GERAADPLEEGDE LITERATUUR: den waren aan boord van de 'Schaeckerloo' en ook veel schade. Bij terugkeer in Zeeland heeft Evertsen uitvoerig verslag moeten doen over wat er zich zoal tij dens de reis had afgespeeld. Zijn drieste ge drag te Cadiz leek nergens op, zo meenden de Zeeuwse bestuurders en ook de aansluiting bij de Amsterdammers om daarna Nieuw- Nederland te veroveren was reden voor grote ontevredenheid. Zeeland had immers nauwe lijks belangstelling voor deze voornamelijk Amsterdamse kolonie. Later heeft men 'Keesje' alles vergeven en werd hij zelfs benoemd tot luitenant-admiraal en bevelhebber van 's Lands vloot. Zo eindiqd dan een kort verslag van twee Zeeuwse <apertochten. Uitvoerig wordt dit ver haal van Crijnssen en Evertsen nog eens ver teld in een boek dat in 1992 verschijnt en zal heten 'Zeeuwen en de Westindische Compagnie. Bruijn, J.R.; Kaapvaart in de tweede en derde Engelse oorlog, in Bijdragen en mededelingen van het Historisch Amsterdam 1990. ige Genootschap aff.3; Balen, WJ. van; Hollandsche kapers op Amerikaanse kusten; Leiden 1942. Jonge, J.C. de; Geschiedenis van het Neaerlandsche Zeewezen, 6 delen; Amsterdam l 836. Roos, D.; Het Admiraalschip 'Walcheren', (1665-1689), Spiegel der zeilvaart, augustus 1986. Roos, D.; Koning Stadhouder Willem III en de Zeeuwse admiraal Cornelis Evertsen; Goes 1988. Roos, D.; Vlissingen in opstand tegen de Spanjaarden, 1572; Vlissingen 1991. Verhees - Van Meer, J.Th.H.De Zeeuwse kaapvaart tijdens de Spaanse Successieoorlog 1702-1713; Middelburg 1986. Vrijman, L.C.; Kaapvaart en Zeeroverij; Amsterdam z.j. Warnsinck, J.C.M.; Abraham Crijnssen, de ver overing van Suriname en zijn aanslag op Virginië in 1667; Amsterdam 1936. Fotoverantwoording: foto's uit Kapers op de Kust, uitgave ADZ Vlissingen. Vlissingen vanaf de rede. Op de voorgrond schepen en in het midden de stad Vlissingen met de St. Jacobstoren en de Gevangentoren. Schilderij door Ph. van Machelen, ca 1672. Collectie Stedelijk Museum Vlissingen.

Den Spiegel | 1991 | | pagina 18