22 bruik van maken. In Vlissingen werden voor de beloodsing galleys en stormsloepen gebruikt. Logisch dat de bemanning voor de redding boot daar kon worden gevonden uit het erva ren personeel van het loodswezen. En zo werd Vlissingen van 1873 tot einde 1940 reddings tation. De boot lag tot 1913 in een botenloods met inrichting voor het tewater laten nabij de sluizen. Van 1890 tot 1911 was dit de 'Koning Willem III', een zelfrichtende en water- lozenae zeil/roeireddingboot. In 1912 kwam de nieuwe motorreddingboot 'Maria Carolina Blankenheym' naar Vlissingen. Zij kreeg lig plaats aan de westkant van het Roeiershoofa. Bij stormweer, hoge waterstand en zeegang voldeed die ligplaats echter niet. Daarom werd in 1929 de beschutte steiger in de Koopmans haven gebouwd, waaraan de boot tot eind 1940 ligplaats had. Enkele jaren geleden spraken sommige Vlissingse waterkanters nog van de 'reddingbootsteiger'. Bij de onlangs uit gevoerde herstelwerkzaamheden aan het Keizersbolwerk is de reddingbootsteiger afge broken. Door oorlogsomstandigheden, o.a. door vrees voor bombardementen, kreeg de "M.C.B.' ein de 1940 een veiliger ligplaats te Breskens. Het betekende het einde van Vlissingen als red dingstation van de KZHMRS: de boot kwam hier niet meer terug. In 67 jaren werden meer dan 1 10 mensen veilig aan wal gebracht en meerdere malen werd bijstand verleend bij het tot stand brengen van een sleepverbinding, wat ook heeft bijgedragen tot redding van mensenlevens. Schippers van de reddingboten waren allen in dienst van het loodswezen, evenals zoveel andere bemanningsleden. Evenwel mag niet vergeten worden dat ook an dere vaartuigen met nun opvarenden vele ma len tot redding zijn uitgevaren. Zo strandde in 1907 de Engelse schoener 'Doris' op de Rassen. Door ae burgers van Vlissingen werd aan de redders, bemanning van de hoogaars met schipper Schroevers en aan de bemanning van de reddingboot 'Koning Willem III' een oorkonde uitgereikt. Model van de red dingboot 'Koning Willem III. Vervaardigd door C. van Kesteren. Collectie VNLS

Den Spiegel | 1991 | | pagina 21