KAPERS OP DE KUST 3 VOORWOORD DOEKE ROOS INLEIDING Door de redactie van dit blad werd me ge vraagd dit 'themanummer over kaapvaart en piraterij in zijn geheel voor mijn rekening te nemen. Geen geringe klus, maar ik vond het een eervol verzoek en heb het met plezier aangenomen. 'Den Spiegel' is een veelgelezen verenigings blad en de Vrienden van net Stedelijk Museum hebben ongetwijfeld veel belangstelling voor het rijke maritieme verleden van Vlissingen en de provincie Zeeland. Een verleden waarover veel te zien is in het museum en waartoe ook de Zeeuwse kaapvaart behoort. Door mij werd in 1987 'Zeeuwen en de VOC' ge schreven en 'Zeeuwen en de WIC' staat op stapel. Dit boek moet in de zomer van 1992 verschijnen. Het feit dat het dan 500 jaar ge leden is dat Columbus Amerika ontdekte is re den om juist in dat jaar ook dit boek te laten verschijnen. De betrokkenheid van Zeeland bij deze han delmaatschappij was niet gering en wellicht nog groter dan bij de VOC. Juist door het feit dat deze onderneming in de eerste plaats een kaapvaartrederij was, maakt het voor mij min der moeilijk deze bijdrage aan dit blad met alle als onderwerp de Zeeuwse kaapvaart, te schrijven. Het waren zo maar uittreksels uit de hoofdstukken van dit hiervoor aangekondigde boek. mat positie in het Stedelijk Museum over hetzelfde onderwerp, waarvoor dus al voordien uw be langstelling gewekt is. Onmogelijk is hier een compleet overzicht te geven van een maritie me activiteit zoals de kaapvaart waaraan de Zeeuwen, maar in de eerste plaats de Vlissingsers, zo veelvuldig hebben deelgeno men. Als er wordt gesproken over de Zeeuwse kaapvaart komt al gauw het boek van Verhees - Van Meer ter sprake. Met alle respect en waardering voor haar wetenschappelijk on derzoek behandelt de inhoud ervan slechts een klein gedeelte van de rijke geschiedenis van de Zeeuwse kaapvaart (1702-1713). Deze geschiedenis strekt zich uit over een pe riode van tenminste vier eeuwen en kan nau welijks in een boekwerk van welke omvang dan ook worden samengevat. Hierbij echter enige verhalen die een klein on derdeel vormen van een totaalbeeld van de Zeeuwse kaapvaart die ongetwijfeld vroeg of laat nog eens geschreven zal worden Foto voorpagina: de verovering van twee rijk beladen Spaanse galgoenen door de Zeeuwse kaper en admiraal Pieter Adriaanzn. Ita. Deze Zeeuwse kaperexpe ditie onder vlag van de West Indische Compagnie krijgt ruime aandacht in het boek 'Zeeuwen en de WIC. (foto Rijksmuseum Stichting Amsterdam Pierre Ie Turq. Prent door P. W. van Megen naarj. Perkois uit 1783

Den Spiegel | 1991 | | pagina 2