6 Schepen op de rede van Rammekens om streeks 1600 met op de achtergrond het fort Rammekens en het land van Welsinge. Schilderij door Cornells Louw, 1725 Collectie Rijksmuseum Amsterdam naast 300 Zeeuwse kapers 'slechts' 106 ka pers uit andere delen van de Republiek bij deze vaart betrokken. Bekende namen van Zeeuwse boekhouders die kaperschepen uitreedden waren ondermeer Benjamin Raule, Van Pere en Pieter van Rhee. Velen waren naast reder en koopman ook vaak regent en bewindhebber van de WIC en de VOC. Niet altijd was dit kaapvaartbedrijf even lucra tief. Uit onderzoek blijkt dat ook vele Nederlandse schepen door de Engelse kapers werden genomen. De kans was daarom groot dat het eigen kaperschip verloren ging en ook kwam het in veel gevallen voor dat er helemaal een prijs genomen werd en men met lege anden thuisvoer. Van de helft van de Amsterdamse kapers die werden ingezet tij dens de tweede en derde Engelse oorlog is be kend dat zij geen buit binnenbrachten. De Zeeuwen waren echter succesvoller en moet het percentage dat met één of meer veroverde schepen thuisvoer gesteld worden op 70%. Er bestaan geen exacte cijfers over de op brengsten van de kaapvaart door de Zeeuwse schepen. Over dat wat zich in het West-Indisch gebied en andere buitenlandse havens afspeel de is weinig bekend en kan er op de vraag wat nu wel de economische betekenis van de kaapvaart voor Zeeland is geweest, geen dui delijk antwoord gegeven worden. De bedrijvig heid in de Zeeuwse zeehavens was echter voor wat betreft de bouw en uitrusting van de schepen van grote betekenis en boocf de com missievaart werkgelegenheid aan vele zeelie den. Toch nog enige cijfers: de Vlissingse vendu meester Isaac Hurgronje hamert tussen 1690 en 1698 voor 4 1/2 miljoen aan prijsgoede- ren af. Voor die jaren een niet gering bedrag. Er kan worden vastgesteld dat tijdens oorlogs jaren, zeker voor wat Vlissingen betreft, de kaapvaart wel de belangrijkste bijdrage lever de aan de welvaart van deze stad. Voordat we veilingmeester Hurgronje hier 'loslaten', lijkt het juist eerst het volgende te vermelden. Het bestuurscollege van de admiraliteit van Zeeland bestond uit negen leden, de zoge naamde raden. Omdat ae admiraliteit zo sterk

Den Spiegel | 1991 | | pagina 5