KAPERS OP DE KUST 10 "Ik lap handel aan mijn laars. Als er buit te halen valt..." Een educatief verhaal AAFKE VERDONK-RODENHUIS se torens nog Franse klokken worden aange troffen dan is vanaf nu de herkomst bekend. Daar waar we praten over Zeeuwse en Hollandse zeerovers worden namen genoemd van ondermeer Claes Compaen, Simon de Danser, Thomas de Gauwdief en vele anderen. Deze namen waren vaak bijnamen en lichten ons in omtrent hun reputatie. Deze lieden wa ren niets en niemand ontziende piraten die veelal in de Middellandse Zee opereerden en zich ook wel aansloten bij de Barbarijse zeero vers. Een naam die in dit rijtje ook wel ge noemd wordt is de Vlissinger Albert Albertzn Verius. Omdat deze lieden vaak over meerdere bijnamen beschikten is er wel eens van enige verwarring sprake. Dit was ook het geval met ene Ali Pegelin, ook wel genoemd Pisselingh. Een naam die, zoals we hiervoor al vermelden, werd gebezigd als scheldnaam voor de Vlissingers. Deze heer Ali bracht het tot onder koning van Algerije en hoewel hij waarschijn lijk de Vlissingse Jacobstoren nimmer gezien heeft, waren zijn ouders wel uit deze stad af komstig. Ali had een groot bedrag van zijn ouders geërfd. Het lijkt gerechtvaardigd dat we aan nemen dat dit vele geld niet in Zeeland was verdiend omdat zij anders hun kinderen niet Ali en zijn broer Hamat hadden genoemd. Geen echte Zeeuwse namen, zo lijkt het wel. De ver halen over Ali Pisselingh van Vlissingse afkomst zijn talrijk maar zullen er hier niet verder aan dacht aan besteden en verwijzen naar de be staande literatuur over hem en zijn vele metge zellen in het kwaad. Tot besluit: er is wel beweerd dat de benaming vrijbuiter, welke als variant op kaper wel aan de Zeeuwen wordt gegeven, een verzamel naam zou zijn voor kapers en zeerovers. Dit is een hardnekkig misverstand. "Ter vrijbuit varen" en "op de vrije nering aaan" zijn typische be namingen voor de uitoefening van de reguliere kaapvaart. Daarom kunnen we de benaming vrijbuiter in de betekenis van zeerover beslist afwijzen. Hoewel kaapvaart, ook wel commissievaart genoemd, niet meer bestaat zijn er nog immer zeerovers die argeloze koopvaarders overval len. Daarover lezen we in hedendaagse kran tenberichten. Dit komt dan in hoofdzaak voor in de Chinese Zee op de Westkust van Afrika en sinds kort ook een geval in de Caraïbische Zee. Hoe dan ook, na zoveel eeuwen zijn er in Zeeland nog slechts getemde vrijbuiters die in tegenstelling tot hun verre voorvaderen zich on dermeer bezighouden met plannenmakerij over de bouw van een Westerschelde Oeververbin ding (WOV). De voormalige bewoners van dit gewest, ook wel Zeelanders genoemd, had den met hun vrijbuitersmentaliteit niet bij Den Haag aangeklopt, maar er zelf allang een ge bouwd. Deze zomer is van l juni tot en met 22 september in het Stedelijk Museum Vlissingen de tentoonstelling "Kapers op de Kust, Nederlandse kaapvaart en pi raterij, 1500-1800" te zien. De ten toonstelling is ingericht door het Stede lijk Museum Vlissingen en het Nederlands Scheepvaartmuseum te Amsterdam. Kapers en piraten spreken tot de verbeelding. Dat er een duidelijk verschil is tussen kapers en piraten is niet zo algemeen bekend. Aan de hand van verschillende thema's probeert de tentoonstelling "Kapers op de Kust" dit verschil duidelijk te maken.

Den Spiegel | 1991 | | pagina 9