MUSEUMBIBLIOTHEEK 24 LEERDAM, NATIONAAL GLASMUSEUM MUSEUMBIBLIOTHEEK ELLEN OOMENS-PALS EXPOSITIE 'GEPERST GlAS UIT LEERDAM Op de expositie Geperst glas uit Leerdam' wordt uitvoerig aandacht besteed aan het laat 19e en vroeg 20e eeuwse persglas waarmee men probeerde geslepen kristal te imiteren. Veel aandacht krijgen de vernieuwingen die de directeur van de Glasfabriek Leerdam, P.M. Cochius in de periode van 1912 tot aan de Tweede Wereldoorlog heeft doorgevoerd. Cochius gaf beroemde architekten, ontwer pers en beeldhouwers opdrachten om goed vormgegeven glas te ontwerpen. Hiermee hoopte hij enerzijds de fabriek voor de terug lopende economie te beschermen. Anderzijds beoogde Cochius een maatschappelijke her vorming door het gewone volk een esthetisch verantwoord produkt tegen een lage prijs aan te bieden. Voorbeelden hiervan zijn uitgebrei de ontbijtserviezen van architekten zoals K.P.C. de Bazel, dr. H.P Berlage en ontwer pen van de Amerikaan F. L. Wright. Op de tentoonstelling zal verder voor hei eerst uitgebreid aandacht worden besteed aan de glazen plastieken uit de jaren twintig van be kende beeldhouwers. De uitvinding van het materiaal Graniver, dat een steenachtig uiter lijk heeft, zou nieuwe impulsen aan de produk- tie van geperst glas bewerkstelligen. Bekend zijn de cactuspotten van Copier, minder be kend is dat er van dit materiaal vooral mo zaïeken en vloeren zijn gemaakt. De naoorlogse periode is met persglas van o.a. W. Heesen en F. Meydam vertegenwoor digd. Zeer belangrijk voor de Glasfabriek Leerdam is A.D. Copier geweest die zowel voor als na de oorlog een duidelijk stempel op de produktie heeft gedrukt. Opvallend is de rijkheid aan kleuren en vor men. Veel van de voorwerpen hebben betrek king op het dagelijks leven zoals ontbijtservie zen van Copier. Een groot aantal serviezen zal in gedekte tafel opstelling worden gepre senteerd. Naast het persglas uit Leerdam zul len ook enkele voorbeelden uit andere fabrie ken in binnen- en buitenland worden getoond. Naast de voorwerpen zullen ook ontwerpteke ningen, voorstudies in hout en gips, persmal- len en een persmachine, foto's, verkoopcatalo gi en ander dokumentatiemateriaal worden geëxposeerd. Bij de tentoonstelling hoort ook een uitvoerige catalogus, Geperst glas uit Leerdam', 150 pagina's, 130 illustraties waarvan 9 in kleur. Prud'homme van Reine, R.B.; Jan van Kinsbergen 1735-1819: Admiraal en filantroop. Amsterdam: De Bataafsche Leeuw, 1991 Het voorwoord van dit boek begint aldus: "In 1756 stond een 21-jarige jongeman te Vlissingen onder de indruk stil bij het touwsla- gerswiel waaraan de beroemde 17e eeuwse zeeheld Michiel Adriaanszoon de Ruyter in zijn jeugd had gedraaid. De aanblik sterkte hem in zijn voornemen om in dienst te treden bij de marine. In 1967 stond een zevenjarige iongen stil bij hetzelfde touwslagerswiel. De aanblik sti muleerde hem in zijn belangstelling voor de le vensgeschiedenis van zeeofficieren als De Ruyter. De jongeman uit 1756 was Jan Hendrik van Kinsbergen, de jongen uit 1967 de auteur van dit boek." De kleine Prud'homme van Reine bevond zich toendertijd voor de eerste maal in zijn leven in een museum en wel in het Vlissingse Museum! Nu, 24 jaar later, ligt voor mij het lijvige proef schrift over Van Kinsbergen, een zeeofficier die zich niet neerlegde bij net voortgaande verval van de Nederlandse marine in ae 1 8e eeuw. Hij was een man van woorden en daden, met een grote kennis van zaken. In verscheidene zeeslagen voerde hij succesvol het opperbevel. Als adviseur van stadhouder Willem V bemoei-

Den Spiegel | 1991 | | pagina 23